Hlavní obsah

Sydney zruší lockdown, až se naočkuje 70 procent lidí

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

Sydney zruší lockdown až se naočkuje 70 procent lidí (ilustrační foto).

Reklama

9. 9. 9:31

Podle úřadů je reálné, že se cíl podaří splnit v polovině října.

Článek

V australském Sydney se po několikaměsíční uzávěře otevřou znovu restaurace, bary, tělocvičny a kavárny, jakmile bude oběma dávkami vakcíny proti covidu-19 naočkováno 70 procent občanů. Oznámily to dnes tamní úřady, podle nichž se tohoto cíle v Novém Jižním Walesu může dosáhnout v polovině října.

Premiérka tohoto nejlidnatějšího australského státu Gladys Berejiklianová řekla, že opatření budou zmírněna, i když se pak očekává další růst nových případů.

K chystanému uvolnění v Sydney se dnes vyjádřil i australský premiér Scott Morrison. „Příští etapa bude těžká, případů bude přibývat a bude to problém. Ale když s virem chcete žít, musíte tímto tunelem nevyhnutelně projít,“ řekl a doporučil politikům jednotlivých států zachovat si „pevné nervy“.

Omezení vycházení přestane v Sydney platit pro plně naočkované. Žádné přesné datum dnes nepadlo, ale očekává se, že to bude v říjnu, zhruba čtyři měsíce po vyhlášení zákazu. S otevřením škol se počítá 25. října. Premiérka řekla, že v tomto případě je datum přesné, aby se mohly školy připravit.

V Novém Jižním Walesu je zatím plně imunizováno 43 procent občanů starších 16 let, což je o něco více, než je celostátní průměr činící 40 procent.

Nový Jižní Wales tak ohlásil uvolnění v době, kdy tam úřady za minulých 24 hodin ohlásily nových 1405 případů koronaviru a lékaři upozorňují na rostoucí tlak na nemocnice.

„Když se znovu otevřeme, dá se očekávat růst nových případů. Ale pokud se to bude týkat jen naočkovaných obyvatel, nebude to mít dopad na naše zdravotnictví,“ řekla Berejiklianová.

Další uvolnění přijde, až se podaří naočkovat 80 procent populace. Premiérka také řekla, že lze očekávat obnovu cest do zahraničí. Předtím chce vláda zavést očkovací průkazy.

Pětadvacetimilionová Austrálie má ve srovnání s jinými zeměmi relativně málo případů - koronavirus se tam potvrdil u 68.000 lidí a zemřelo tam 1066 občanů. Kromě Nového Jižního Walesu má větší problémy stát Viktorie, kde dnes ohlásili 324 nových případů, což je více než středečních 221.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované