Hlavní obsah

Syrská vláda zrušila kontroverzní zákon o konfiskaci majetku uprchlíků

V Sýrii zrušili zákon o konfiskaci majetku. (Video: Reuters)

 

Reklama

18. 10. 2018 18:04

V Sýrii byl zrušen majetkový zákon. Ten umožňoval vyvlastnění majetku či půdy syrských uprchlíků, kteří vyjadřovali nesouhlas s Asadovým režimem.

Článek

Damašek zrušil kontroverzní zákon, který umožňoval konfiskovat pozemky a domy syrských uprchlíků. S odvoláním na ruské diplomaty to dnes v Ženevě podle agentury Reuters řekl poradce OSN pro humanitární otázky Jan Egeland.

Ve středu média informovala, že Rusko a Turecko poskytly radikálům působícím v syrské provincii Idlib odklad ke stažení z budoucího demilitarizovaného pásma. Podle rusko-turecké dohody uzavřené v září se měli z vytyčeného území stáhnout do 10. října těžké zbraně a do 15. října bojovníci radikálních a povstaleckých skupin. Zatím byla splněna jenom první podmínka.

Egeland dnes odklad potvrdil a označil ho za „velkou úlevu“ pro tři miliony civilistů. Ruští diplomaté podle Egelanda při dnešním jednání uvedli, že syrská vláda zrušila kontroverzní zákon umožňující konfiskaci domů či pozemků syrských uprchlíků.

Syrská vláda dala místním správám pravomoc vytvořit veřejno-soukromá společenství, která budou vlastnit poškozené oblasti a postarají se o jejich obnovu. Původně měli podle zákona majitelé jen 30 dní na to, aby v zónách určených k přestavbě dokázali vlastnictví nemovitosti, pokud chtějí vstoupit do projektů obnovy. Jinak mohla být nemovitost převedena na místní správu.

Podle agentury Reuters poradce OSN pro humanitární otázky rovněž oznámil, že na konci listopadu končí ve funkci. Ve středu oznámil ukončení své mise z osobních důvodů zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Podle Egelanda bude po jeho odchodu fungovat nový tým.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované