Hlavní obsah

Tady se mohou bát o osud své nemocnice: Soupiska míst, kde hlásí problémy

Nemocnic, kterým hrozí stejné potíže jako Lužické nemocnici v Rumburku, je více. (Video: Šárka Kabátová, Seznam Zprávy)

 

Reklama

4. 8. 2019 8:22

Dilema malých nemocnic je zřejmé: Buď zajistí personálu vyšší platy a zadluží se. Nebo bude bez dluhů – a bez personálu.

Článek

Finanční krize, rušení některých oddělení a strach pacientů, zda se jim dostane kvalitní péče v dosahu jejich bydliště. Podobný scénář, který se v uplynulých měsících odehrával v Lužické nemocnici v Rumburku, znají v dalších českých městech.

A byť je rumburský příběh přinejmenším dočasně vyřešen – insolventní nemocnici je ochoten převzít nemocniční holding Ústeckého kraje Krajská zdravotní, další špitály už stojí „v řadě“, i tam je situace nedobrá. Namátkou v Litoměřicích, Sušici, Orlové, Frýdlantu nebo v Rokycanech.

Popořádku: v sušické nemocnici dává personál výpovědi, chybí mu totiž jakákoli jistota kvůli plánovanému převedení na nově založenou společnost.

Ve Frýdlantu zase dochází ke sporům kvůli údajným snahám zablokovat dohodnutý prodej nemocnice. Krajská nemocnice Liberec přitom už za Nemocnici Frýdlant zaplatila.

Změna zdravotní péče v severním výběžku Moravskoslezského kraje pak vyvolala dokonce protesty. Z Orlové se totiž stěhuje akutní lůžková péče do dalších krajských nemocnic.

Rozepře hlásí i Litoměřice. Místní lékaři i pacienti bojují proti prodeji všech akcií nemocnice. Ten chystá vedení města kvůli tomu, že zařízení podle radních neúměrně vyčerpává rozpočet.

Nemocnice v Rokycanech není schopna si vydělat na výplaty pro personál. Kraj i přes uzavření některých oddělení prohlašuje, že chce do nemocnice investovat. Osud je ale zatím nejasný.

Kraje mohou spasit jen své nemocnice

Asociace českých a moravských nemocnic varuje před jakýmsi fenoménem, který uvádí menší nemocnice do krize.

„Podobnou cestou se v důsledku nedostatečných úhrad zdravotních služeb ubírají mnohé další malé nemocnice a i některé střední. Buď málo zvyšují mzdy a odchází jim personál, nebo mzdy zvyšují a blíží se platební neschopnosti. Chybějící úhrady od zdravotních pojišťoven nahrazují dotace krajů, ty však mohou pomáhat jen jimi zřízeným nemocnicím, tedy zhruba polovině regionálních nemocnic,“ stojí v prohlášení od členů spolku Jany Popovičové a Stanislava Fialy.

Nejhůře jsou na tom podle nich městské nemocnice. „Téměř všechna města jako jejich zřizovatelé vyčerpala své finanční zdroje. Pokusy o převod těchto nemocnic na soukromé subjekty zatím v žádném případě nezabránily jejich postupnému zániku. Nemůžeme jmenovitě uvést, které další nemocnice jsou ohroženy, tím bychom jenom nastartovali další krizové situace,“ doplnili.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch však odmítá, že by šlo o systémovou chybu. Tvrdí, že jde o jednotlivá selhání.

„Primárně je vždy odpovědný management, ředitel nemocnice. Máme tady nemocnice, které fungují velmi dobře, nemají nějaké zásadní problémy, ale pak jsou tady nemocnice, které v problémech jsou. A ty situace se musí řešit individuálně,“ řekl v rozhovoru pro Seznam ministr Vojtěch. „Pokud v okolí není žádná jiná nemocnice a bylo by zkrátka nemožné takovou nemocnici udržet, tak bude bonifikována, podpořena,“ dodal.

Zároveň sdělil, že ministerstvo aktuálně věnovalo veškerou pozornost nemocnici v Rumburku. Tam totiž byla v ohrožení péče o 55 tisíc obyvatel Šluknovského výběžku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované