Hlavní obsah

Tálibán dobyl provincii Pandžšír, kterou držela opozice

Foto: Profimedia.cz

Jedna z nejmenších afghánských provincií Pandžšír je domovem asi 150 000 až 200 000 lidí z různých etnických skupin, převážně pak Tádžiků.

Reklama

6. 9. 7:33

Hnutí Tálibán oznámilo, že dobylo celou provincii Pandžšír, která byla posledním místem protitálibánského odporu v Afghánistánu.

Článek

Na sociálních sítích se objevily fotografie, na nichž bojovníci Tálibánu stojí před branami sídla guvernéra ve správním středisku provincie, napsala dnes agentura Reuters. Vůdce opozičních sil Ahmad Masúd zprávy o obsazení Pandžšíru dosud nijak nekomentoval.

„Tímto vítězstvím se země definitivně osvobodila z válečných strázní,“ uvedl v prohlášení mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid.

V posledních dnech probíhaly v údolí Pandžšír tuhé boje a úspěchy si v nich střídavě připisovaly obě strany. Tálibán už dříve ohlásil, že poslední baštu svých odpůrců dobyl, ale protistrana to vyvracela.

Jedna z nejmenších afghánských provincií Pandžšír, která se nachází severně od Kábulu, je domovem asi 150 000 až 200 000 lidí z různých etnických skupin, převážně pak Tádžiků. Malebné údolí řeky Pandžšír je vklíněno mezi horské vrcholky dosahující 3000 metrů.

Současný lídr odboje Ahmad Masúd je syn legendárního vůdce afghánské opozice proti Tálibánu a předtím proti sovětské okupaci Ahmada Šáha Masúda, který zahynul v roce 2001 při atentátu spáchaném teroristickou sítí Al-Káida.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované