Článek
Očkování proti covidu přesáhlo zkraje týdne v Česku hranici deseti milionů podaných dávek. Více než 4,7 milionu lidí dostalo obě dávky a data Ministerstva zdravotnictví také dokládají, kde se zatím proti koronaviru naočkovalo nejvíc lidí.
Článek si také můžete pustit v audioverzi.
A díky tomu lze i spočítat, kolik peněz nemocnice a soukromé polikliniky za vakcinaci inkasují.
Za jedno očkování dostávají od zdravotních pojišťoven 268 korun, což je o téměř 40 korun vyšší platba než u očkování proti jiným nemocem. Dosud tak jen za podané vakcíny zaplatí pojišťovny přes 2,7 miliardy korun.
Nejvíce peněz podle dostupných dat získá Ústřední vojenská nemocnice v Praze (viz přehled níže). Její zdravotníci nejdříve očkovali ve svém zdravotnickém zařízení ve Střešovicích a od začátku května provozují Národní očkovací centrum v hale O2 universum. Celkově podali přes 586 tisíc dávek vakcín, což znamená, že by nemocnice měla získat od pojišťoven více než 157 milionů korun.
Přes 101 milionů pak díky podaným vakcínám inkasuje Fakultní nemocnice Brno, jejíž zdravotníci očkují v prostorách brněnského výstaviště.
Jak popsaly Seznam Zprávy, v O2 universum momentálně klesá zájem o očkování. A tak tu Ústřední vojenská nemocnice sníží počet personálu, který tu vypomáhá.
„Zejména jde o personál, který byl přijat na dohodu a už při nástupu srozuměn s podmínkami,“ uvedla mluvčí této nemocnice Jitka Zinke.
Podobně klesající zájem o očkování jako v O2 universum registruje také další pražské očkovací centrum, které sídlí v Kongresovém centru.
„Také zaznamenáváme snížení zájmu. Zatímco dříve čekalo na termín 3500 lidí, tak nyní to je zhruba 300. Budeme na to reagovat. Místo dvanácti hodin bude jen osmihodinová pracovní doba. K tomu dojde už v průběhu srpna,“ řekla pražská radní pro zdravotnictví Milena Johnová.
Jaká očkovací centra vydělala nejvíce
Ústřední vojenská nemocnice Praha - 157 milionů
Fakultní nemocnice Brno - 101 milionů
Fakultní nemocnice Ostrava - 79 milionů
Nemocnice České Budějovice - 44 milionů
Clinicum - 42 milionů
Fakultní Thomayerova nemocnice - 38 milionů
Fakultní nemocnice Hradec Králové - 38 milionů
Fakultní nemocnice u svaté Anny - 37 milionů
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem - 37 milionů
Krajská nemocnice Liberec - 34 milionů
Fakultní nemocnice Olomouc - 34 milionů
Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně - 34 milionů
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady - 31 milionů
Nemocnice Karlovy Vary - 30 milionů
Rokycanská nemocnice - 28 milionů
Nemocnice Mladá Boleslav - 27 milionů
Nemocnice Jihlava - 26 milionů
Nemocnice ve Frýdku-Místku - 26 milionů
Fakultní nemocnice Bulovka - 25 milionů
Nemocnice Tábor - 25 milionů
Nemocnice Nové Město na Moravě - 24 milionů
Nemocnice Třebíč - 23 milionů
Slezská nemocnice v Opavě - 23 milionů
Fakultní nemocnice Plzeň - 23 milionů
Nemocnice Kolín - 23 milionů
Zdroj: Data Ministerstva zdravotnictví ČR a propočet Seznam Zpráv ke dni 30. červenci 2021 (jde o součet plateb za vykázané očkování a částku za provozní dobu očkovacího centra, údaje jsou zaokrouhleny)
Očkování v Kongresovém centru provádějí pracovníci soukromé společnosti Clinicum. Ta zatím vykázala, že za podané vakcíny dostane zaplaceno přes 42 milionů korun.
V pomyslném žebříčku, který Seznam Zprávy sestavily, pak více očkování než Clinicum provedli ještě zdravotníci z Fakultní nemocnice Ostrava a českobudějovické nemocnice.
Očkovací centra pak inkasují vedle podaných vakcín ještě jednu platbu. Když mají otevřeno každý den dvanáct hodin a za půl roku provedou přes 45 tisíc očkování, dostanou nad rámec očkování 6000 korun denně. Za měsíc tedy zhruba 180 tisíc korun.
V případě, když dodrží otevírací dobu osm hodin denně pět dní v týdnu a udělají více než 30 tisíc očkování, inkasují 4000 korun denně. V tomto případě by mohlo jít o 120 tisíc korun měsíčně.