Hlavní obsah

Televizní Emmy ovládl seriál Watchmen, ceny se letos udílely na dálku

Foto: ABC, Profimedia.cz

Slavnostní večer 72. ročníku amerických televizních cen Emmy s moderátorem Jimmym Kimmelem.

Reklama

21. 9. 7:23

Letošní 72. ročník amerických televizních cen Emmy, který se kvůli pandemii covidu-19 uskutečnil bez osobní účasti diváků i bez červeného koberce, ovládl seriál Watchmen (Strážci) s 11 výhrami, včetně ceny za nejlepší minisérii.

Článek

Druhým nejúspěšnějším seriálem se stal kanadský sitcom Schitt’s Creek, který získal devět zlatých sošek, včetně ceny za nejlepší komediální seriál. Jako nejlepší dramatický seriál vybrala americká televizní akademie Boj o moc (Succession), jehož tvůrce Jesse Armstrong využil příležitost i ke kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa za „mizerné“ zvládnutí epidemie covidu-19 ve Spojených státech.

„Nikdo nepůjde poražen domů, protože všichni už doma jsou,“ zavtipkoval na začátek slavnostního večera jeho americký moderátor Jimmy Kimmel. Na kameru také ujistil diváky, že v publiku opravdu nikdo není. „Samozřejmě nemáme publikum. Toto není volební mítink MAGA, jsou to Emmy,“ řekl Kimmel s odkazem na Trumpovu volební kampaň Make America Great Again (MAGA).

Někteří z oceněných i moderátor také vyzvali Američany, aby šli volit. Během přenosu se objevily i odkazy na pandemii covidu-19, v níž jsou USA nejpostiženější zemí. Například americký herec Jason Sudeikis během ohlašování výsledků kategorie komediální seriál podstoupil test na koronavirus, který mu tyčinkou stěrem z nosu udělala přímo na pódiu v ochranném obleku s rouškou a v rukavicích zdravotní sestra.

Někteří čerství laureáti připomněli i důvody letošních protestů proti policejnímu násilí a rasové nerovnosti v USA. Například americké černošské herečky Regina Kingová, která dostala Emmy pro nejlepší herečku v hlavní roli v minisérii za seriál Watchmen (Strážci), a Uzo Adubaová, oceněná ve vedlejší roli za minisérii Mrs. America, vzdali hold černošské zdravotnici Breonně Taylorové. Tu zastřelila policie v březnu při sporném zásahu v jejím bytě.

Ceny Emmy se letos přebíraly virtuálně a jejich držitelé za ně děkovali přes internet z gaučů a křesel svých bytů, ale například tvůrci sitcomu Schitt’s Creek sledovali udílení společně v rouškách v salonku v Torontu. Ceremoniál se tak podle AP de facto konal na 130 místech v desítce zemí. Letošní ročník byl i rekordní, v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli v dramatickém seriálu zvítězila Zendaya (seriál Euforie), která se ve svých 24 letech stala nejmladší vítězkou v historii.

Na jevišti v hale v Los Angeles, odkud se ceremonie přenášela v přímém přenosu, se objevilo jen několik celebrit, které vyhlašovaly vítěze. Jako první to udělala herečka Jennifer Anistonová, která virtuálně předala cenu za nejlepší herečku v komediální sérii Catherine O'Haraové. Za sitcom o zkrachovalé zámožné rodině, jež je nucena přestěhovat se do zapadlého městečka Schitt's Creek, dostali cenu za hlavní a vedlejší mužskou roli i jeho tvůrci, otec a syn Eugene a Daniel Levyové.

Ceny Emmy za kreativní umění se udílely už minulý týden. Nominován byl v kategorii nejlepší střih zvuku pro seriál nebo komedii v hrané televizní tvorbě i český zvukař Juraj Mravec, a to jako člen zvukařského týmu další řady životopisného seriálu Koruna (The Crown). Cenu v této kategorii ale nakonec získal tým zvukařů mysteriózního seriálu Stranger Things.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené