Hlavní obsah

Tenista Berdych prodal Jánské Koupele ostravskému právníkovi

Dosavadní spoluvlastník Jánských Koupelí Tomáš Berdych.

Reklama

27. 3. 2020 9:41

Chátrající památkově chráněný areál bývalých lázní Jánské Koupele na Opavsku koupila firma ostravského právníka Karla Ležatky. Lázně získal od tenisty Tomáše Berdycha a jeho společníka Petra Lexy.

Článek

Ležatka už vlastní například lyžařský areál v Kopřivné. Na Opavsku chce vybudovat fungující lázně. Jeho plány na obnovu koupelí ale komplikuje současná krize spojená se šířením koronaviru.

„O lokalitu jsem se zajímal delší dobu. Chci, aby se tam vrátil život. Údolí Moravice je překrásné místo, asi nejkrásnější v Moravskoslezském kraji,“ řekl Ležatka. Uvedl, že pro investici zhruba za 500 milionů korun už sehnal i maďarského investora, který má zkušenosti s lázeňstvím. „Má to být už fungující a osvědčený koncept,“ dodal.

Foto: wikimedia

Právník Ležatka chce z Jánských Koupelí udělat fungující lázně.

Jak budou práce pokračovat, podle něj není jasné v souvislosti s ekonomickými dopady koronavirové pandemie. „Netuším, jak se to na projektu podepíše, jak bude partner připravený. Nemůžeme se potkat. Nyní řešíme problémy našeho současného podnikání,“ uvedl.

Domnívá se, že zahájení rekonstrukce areálu bude mít oproti původnímu plánu zpoždění. „Asi projekt půjde částečně k ledu. Budeme se muset nejprve vzpamatovat,“ uvedl. Předčasné ukončení lyžařské sezony v Kopřivné na Bruntálsku a uzavření tamního hotelu už podle něj vygenerovaly ztrátu několik desítek milionů korun.

Foto: wikimedia

Kdy začnou opravy, zatím není jasné.

V areálu Jánských Koupelí chce vybudovat lázně dostupné české klientele. „Měl by to být takový vyšší standard. Ale nic přehnaného,“ řekl. Dodal, že na rozdíl od svých předchůdců nebude usilovat o úplné sejmutí památkové ochrany a o demolici areálu. „Mám v plánu revitalizaci a záchranu důležitých objektů. Některé budovy ale zachránit nejdou,“ řekl. Požadovat proto bude sejmutí památkové ochrany jen v částečném rozsahu.

Areál Jánských Koupelí tvoří 11 budov s pozemky, které leží v údolí na obou březích řeky Moravice. Na seznamu památek jsou od roku 2005. „Důsledky dlouhodobého neudržování jsou u jednotlivých objektů zjevné, jejich stavebně-technický stav je velmi špatný, u některých dokonce havarijní. Areál byl z podnětu Národního památkového ústavu zařazen do seznamu nejohroženějších památek ČR. Přesto jsme ale přesvědčeni, že většinu objektů lze zachovat a obnovit,“ uvedla Petra Batková z ostravského památkového ústavu.

Foto: wikimedia

Areál Jánských Koupelí tvoří 11 budov.

Lázně Jánské Koupele byly založeny v roce 1811, kdy byl postaven první lázeňský dům. V 19. a první polovině 20. století byly lázně velice známé, léčily se tam choroby srdce, oběhového a dýchacího ústrojí, onemocnění kůže, dna či revmatismus. Za druhé světové války bylo z lázní výcvikové středisko Hitlerjugend a zajatecký tábor a léčení tam bylo zastaveno. Z budov se po válce staly ozdravovny a zotavovny. V roce 1993 byly zavřeny a od té doby chátrají.

Reklama

Doporučované