Hlavní obsah

Tlačili ho k zemi, pak zemřel, ukazuje policejní video z Kalifornie

Bez komentáře: Kalifornské město Alameda v úterý zveřejnilo záznam z nedávného policejního zásahu, který skončil smrtí 26letého muže. Policejní postup přípomíná ten proti Floydovi. (Video: AP)

 

Reklama

29. 4. 14:20

Kalifornské město Alameda v úterý zveřejnilo záznam z nedávného policejního zásahu, který skončil smrtí pravděpodobně opilého 26letého muže podezřelého z krádeže.

Článek

Záznam ukazuje, že Mario Arenales Gonzalez přestal jevit známky života, když jej strážníci na několik minut přitlačili k zemi, podobně jako tomu bylo u loňské smrti George Floyda. Na případ upozorňuje deník The New York Times.

Gonzalez zemřel 19. dubna, tedy jen den před tím, co porota v Minneapolisu za zásah proti Floydovi uznala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití.

V Alamedě, která je součástí aglomerace kolem Sanfranciského zálivu, byly na počátku policejního zásahu informace o muži, jenž si na ulici povídá sám se sebou a patrně odlamuje bezpečnostní visačky z lahví s alkoholem. Jak je vidět v úvodním videu, první policista nachází Gonzaleze v parčíku se dvěma nákupními košíky plnými zboží. Následuje několikaminutový rozhovor, při kterém podezřelý není schopen vysvětlit, co na místě dělá, ani prokázat svou totožnost.

Po příjezdu druhého strážníka policisté Gonzaleze chytají za ruce a po krátkém přetlačování jej strhávají na zem. Ruce mu spoutávají za zády a tlačí jej k zemi, zatímco muž sténá a pronáší nepříliš srozumitelná slova. Podle NYT jej policisté drželi břichem k zemi pět minut. Když jej obrátili na bok, zjistili, že přestal vnímat, načež zahájili snahu o resuscitaci. Srdeční masáž ale nepomohla.

Kromě samotného zásahu připomíná medializovaný případ z Minneapolisu také bezprostřední vyjádření policie. Ta minulý týden v tiskové zprávě oznámila, že muž, který se zdál být „pod vlivem“, zemřel v rukách strážníků v důsledku „zdravotní příhody“. Stejně jako prvotní komuniké o smrti Floyda ani toto prohlášení nezmiňuje, že podezřelý byl tlačen k zemi. Naznačuje, že zdravotní problémy Gonzaleze se dostavily při „fyzické konfrontaci“.

Kvůli zásahu byli staženi z terénu tři příslušníci policejního sboru okresu Alameda a incident už se vyšetřuje na vícero úrovních.

„Policie v Alamedě zavraždila mého bratra,“ reagoval na úterní tiskové konferenci Gerardo Gonzalez. Podle právničky Julie Sherwinové, která rodinu zastupuje, byla smrt Maria zcela zbytečná. „Opilý chlápek v parku nerovná se trest smrti,“ řekla.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované