Hlavní obsah

Třetina investorů čeká recesi světové ekonomiky

úterý 14:04
Foto: Reuters

Za hlavní riziko pro finanční trhy investoři považují obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou.

Zhruba třetina investorů podle průzkumu společnosti Bank of America Merrill Lynch (BAML) očekává, že světová ekonomika se během příštích 12 měsíců dostane do recese. Podíl respondentů předpovídajících globální recesi je tak nejvyšší od roku 2011, napsala agentura Reuters.

Článek

Výsledky průzkumu rovněž ukázaly, že obavy ohledně vývoje hospodářské situace vedou k silnému zájmu o investice do dluhopisů. Za hlavní riziko pro finanční trhy investoři podle průzkumu považují obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou.

Banka Goldman Sachs minulý týden uvedla, že již neočekává dosažení obchodní dohody mezi Washingtonem a Pekingem před prezidentskými volbami v USA v příštím roce. Varovala rovněž před rostoucím rizikem, že vleklá obchodní válka povede k hospodářské recesi.

Obavy ohledně hospodářského vývoje obvykle zvyšují zájem o státní cenné papíry na úkor rizikovějších investic, jako jsou například akcie. Největší aktivita nyní podle průzkumu panují na trhu s dluhopisy vlády Spojených států. V Evropě jsou tradičním bezpečným útočištěm investorů dluhopisy německé vlády, napsala agentura Reuters.

Doporučujeme

Další zprávy

 • T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy korun

  Český T-Mobile letos poslal mateřskému Deutsche Telekom dividendu za loňský rok téměř 5,6 miliardy korun, což je o 1,2 miliardy Kč více než loni. Dividenda je nejvyšší za posledních pět let. Vyplývá to z údajů v obchodním rejstříku a ve výroční zprávě. Společnost Deutsche Telekom Europe je 100procentním vlastníkem T-Mobilu. Celkově T-Mobile dosud ze zisku vyplatil přes 70 miliard korun.

 • Lidé shánějí čím dál víc řemeslníků. Chybějí hlavně zedníci a truhláři

  Řemeslné práce poptávají lidé podle databáze NejŘemeslníci.cz o 52 procent více než před třemi lety. K nejžádanějším a také nedostatkovým patří práce zedníků, instalatérů, sádrokartonářů, elektrikářů, truhlářů a klempířů. Více než 80 procent dotázaných v průzkumu uvedlo, že najít kvalitního řemeslníka je nesnadné. Zatímco dříve rozhodovala o jejich výběru cena, v současnosti nároky zákazníků vzrůstají. Až 73 procent respondentů si vybírá řemeslníka podle referencí o kvalitě jeho práce. Vyplývá to z průzkumu firmy ppm factum.

 • STEM: Prezidentovi věří 57 procent lidí, u mladých Zeman prohrává

  Důvěra v prezidenta Miloše Zemana podle výzkumu ústavu STEM za poslední rok stoupla na 57 procent, loni mu důvěřovalo 56 procent dotázaných. Prezidentovi věří hlavně lidé starší 60 let, mezi kterými se těší důvěře 68 procent dotázaných. Mezi mladými lidmi ale začala převažovat nedůvěra – loni mu věřilo 53 procent mladých a letos 43 procent lidí mezi 18 a 29 lety.

  Zcela jednoznačně je podle STEM důvěra v prezidenta podmíněna politickými preferencemi dotázaných. Důvěřují mu zejména voliči KSČM (92 %) a SPD (88 %), dále pak voliči ANO (81 %) a ČSSD (75 %). Nedůvěra v prezidenta převažuje u voličů ODS, TOP 09, Pirátů, STAN a KDU-ČSL.