Hlavní obsah

Tři čtvrtiny dětských migrantů jsou během cesty do Evropy zneužity, tvrdí OSN

Přes tři čtvrtiny dětských migrantů je cestou do Evropy zneužito (Video: Reuters)

 

Reklama

13. 9. 2017 9:35

Dokládají to svědectví zhruba 22 000 uprchlíků, z nichž polovinu tvoří děti a mladiství.

Článek

Na zneužívání dětských migrantů upozornily dva úřady Organizace spojených národů. Tvrzení je podloženo dokumentem vypracovaným na základě výpovědi zhruba 22 000 migrantů a uprchlíků, z nichž polovinu tvoří děti a mladiství.

Dětský fond OSN (UNICEF) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v něm vyjadřují znepokojení zejména nad osudem migrantů pocházejících ze zemí subsaharské Afriky.

K tématu:

„Naprostou skutečností je, že je nyní běžné, že děti přeplouvající přes Středozemní moře jsou oběťmi zneužívání, obchodování s lidmi, bití a diskriminace,” uvedla v této souvislosti regionální ředitelka UNICEF pro Evropu Afshan Khanová.

Podle zprávy dvou zmíněných organizací hlásí „osobní zkušenosti se zneužíváním, vykořisťováním a s praktikami podobnými obchodování s lidmi” 77 procent migrujících dětí a mladých osob, kteří se snaží dostat do Evropy přes Středozemní moře.

Podle dokumentu je přitom mnohem pravděpodobnější, že se oběťmi vykořisťování stanou osoby původem ze subsaharské Afriky než migranti pocházející z jiných částí světa.

Migrační cesta přes centrální část Středomoří je podle společné zprávy UNICEF a IOM obzvláště nebezpečná, protože většina migrantů cestuje přes Libyi sužovanou bezprávím a konflikty mezi různými milicemi a zločineckými klany.

Zpráva uvádí, že mladí migranti za svou cestu zaplatí v průměru 1000 až 1500 dolarů (téměř 22 000 až 33 000 korun) a do Evropy často přijíždějí zadlužení, což je vystavuje novým rizikům.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované