Hlavní obsah

Tři divadla, dabing, výlet po stopách dávné lásky a domů za manželem. S Libuší Švormovou na osudových místech

„Bez lesa bych nemohla žít,“ říká herečka Libuše Švormová. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

25. 6. 2019 20:00

Libuše Švormová chtěla natáčet ve třech divadlech, kde hraje. A také do lesa. „Pokud jsem někde opravdu ráda, tak to je les. Vůbec si nedovedu představit, že bych někde mohla třeba žít bez lesa. Vím, že jsou krásné končiny, lidé jezdí za velké peníze třeba do arabských emirátů, ale kde není les, to není moje krajina.“

Článek

Narodila se v Praze, ale s rodiči a starší sestrou od malička chodila do přírody. „Jezdili jsme do Krkonoš, přestěhovali jsme se do Jeseníků, miluju Šumavu,“ vypráví na procházce v lese. „Mám ráda stromy a houby – i když je moc hledat neumím. A ráda se procházím kolem vody.“

„Nebyla jsem druhá,” říká o svém vztahu s ženatým spisovatelem Libuše Švormová

Co dal Libuši Švormové do vínku tatínek, narozený v předminulém století, a co maminka? Prozradila to v Intimních zpovědích. (Video: Seznam Zprávy)

Procházky a túry podniká se svým mužem Jaroslavem Paterou. Ostatně právě v přírodě, konkrétně na Šumavě, se potkali. Herečka z Prahy, smířená s tím, že po smrti životního partnera, spisovatele Jana Otčenáška, si dávku lásky vyčerpala. A on, vyučený kuchař… Společně dokazují, že věk je jen číslo, protože Libuše je o osmnáct let starší. „Myslela jsem si to, že to bude letní láska, říkala jsem si, že třeba na to ještě mám právo, i když už mi bylo hodně přes čtyřicet… No a už jsme spolu šestatřicet let a pořád to funguje,” dává osamělým lidem Libuše Švormová naději.

Z procházky po lese míříme do centra města. Do vinohradského Divadla U hasičů na zájezdové představení Víš přece, že neslyším, když teče voda. Libuše tu přebrala roli za kolegyni a kamarádku Květu Fialovou, když už kvůli nemoci nemohla hrát. „Shodou okolností hraju s Petrem Nárožným manžele, kteří si nemůžou vybavit ani to, kdo byla jejich první žena a druhý muž. Lidé se upřímně baví a já říkám Petrovi, že bych se někdy chtěla jít do divadla tak zasmát,“ vypráví Libuše Švormová. Ve videu najdete ukázku z představení.

Jak vzpomíná na návštěvy u nemocné Květy Fialové? Co o Libuši říká Petr Nárožný? A co „její“ divadelní ředitelé Jan Hrušínský z Divadla Na Jezerce a Tomáš Töpfer z Divadla na Vinohradech? Připadala si herečka někdy jako Líza Doolittlová z Pygmalionu, ve kterém hraje? Které kolegy ze zákulisí divadla přivedla před kameru a jaký trik na oblékání dlouhých šatů ji naučila vinohradská garderobiérka?

Premiéru pořadu Moje místa Televize Seznam vysílá každé úterý od 20:00 hodin. Po nich následují Intimní zpovědi.

Starší vydání pořadů si můžete pustit v archivu videoportálu televizeseznam.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Květa Fialová

Doporučované