Hlavní obsah

Trudeau čelí podezření z rasismu. Na večírku se fotil se začerněným obličejem

Foto: Flicker.com / alexguibord

Nejedná se o první skandál kanadského premiéra.

Reklama

19. 9. 2019 6:56

Kampaň kanadského premiéra Justina Trudeaua před říjnovými volbami poznamenalo zveřejnění 18 let staré fotografie, na které má začerněný obličej. Snímek, který zveřejnil časopis Time, pochází z karnevalu s arabskou tématikou pořádaného na škole, kde Trudeau učíval. Má na něm make-upem na tmavo natřený obličej, krk a ruce a na hlavě turban. Dnes se ale objevila další podobná fotografie a dokonce i video.

Článek

Fotografie pochází z ročenky elitní soukromé školy West Point Grey Academy, kde současný kanadský premiér působil před vstupem do politiky. Je z večírku na téma arabské sbírky pohádek Tisíc a jedna noc. Premiérovi tehdy bylo 29 let.

Trudeau ve čtvrtek uvedl, že svého chování „hluboce lituje“, uznal, že fotografie je rasistická a „neměl to dělat“.

„V roce 2001, když jsem učil ve Vancouveru, jsem se zúčastnil ročníkového plesu a tématem byla Arabská noc. Oblékl jsem se za Aladina a použil jsem make-up. Neměl jsem to dělat. Měl jsem to vědět, ale nevěděl, a opravdu se za to omlouvám,“ řekl Trudeau. Na otázku, jestli Trudeau zvažuje rezignaci, premiér podle serveru The Guardian neodpověděl.

Agentury se shodují na tom, že tato fotografie bude přítěží pro premiérovu Liberální stranu v kampani před volbami vyhlášenými na 21. října. Agentura Reuters připomíná, že současný kanadský premiér se doposud díky své progresivní politice těšil obdivu liberálů z celého světa. Kanada například přijala více uprchlíků než Spojené státy a Trudeau často mluví o nutnosti bojovat proti rasové diskriminaci. Tři důležití ministři v jeho vládě mají indické kořeny.

Andrew Scheer, předseda konzervativců a lídr kanadské opozice, řekl, že ho fotografie „mimořádně šokovala a zklamala“.

„Lidé, kteří fotografii uvidí, si vzpomenou na všechny situace, kdy si z nich někdo dělal legraci, kdy byli uráženi a kdy měli pocit méněcennosti kvůli tomu, kdo jsou,“ prohlásil v reakci na zveřejnění snímku předseda středolevé Nové demokratické strany Jagmeet Singh, který je sikh a nosí turban.

V západních zemích je pro černošskou komunitu takzvaný blackface – tedy situace, kdy si běloši barví obličeje černou barvou – velmi ponižující a urážlivý. Zvláště ve Spojených státech je blackface vnímán jako necitlivý vůči hrůzám otroctví a jako šiřitel škodlivých stereotypů.

Jeho rasistická povaha pochází z poloviny 19. století, kdy si bělošští herci v divadlech barvili obličeje na tmavo a zesměšňujícím způsobem ztvárňovali Afričany. Herci se zatmavenými obličeji nosili potrhané kostýmy a zobrazovali zotročené černochy na plantážích jako líné, hloupé a zbabělé, píše server CNN.

Podle Nelsona Wisemana, profesora politologie z univerzity v Torontu, zveřejnění fotografie zřejmě nepřivede lidi ke změně voličských preferencí. „Nemyslím si, že toto bude pro volby rozhodující, ale skandálu se určitě dostane několik dnů velké mediální pozornosti,“ řekl agentuře AP Wiseman.

Dodal, že rasové otázky hrají větší roli ve Spojených státech než v Kanadě. „Liberálové mohou samozřejmě volby prohrát – určitě si nepovedou tak dobře jako v roce 2015 – ale toto není typ skandálu, kvůli kterému by se voliči přesunuli ke konzervativcům,“ uvedl také.

Nejde o první skandál kolem Trudeaua v poslední době. V srpnu vyšlo najevo, že premiér vyvíjel nepřípustný tlak na vládní činitele, aby zabránili vyšetřování velké stavební firmy.

Letos v únoru guvernér amerického státu Virginie Ralph Northam přiznal, že si v 80. letech při jedné příležitosti zatmavil pleť, když se vydával za zpěváka Michaela Jacksona. Ale popřel, že by byl na rasistické fotografii ze školní ročenky. Na obrázku je člověk v bílém hábitu a kápi rasistické organizace Ku-klux-klan a další je přestrojený za černocha.

Reklama

Související témata:

Doporučované