Hlavní obsah

Trump nabízí ochranu dětí migrantů, výměnou chce peníze na hraniční zeď. Demokraté odmítají

Donald Trump v proslovu oznámil nabídku kompromisu ukončujícího rozpočtovou krizi.Video: Valérie Dvořáková , AP, Reuters

 

Reklama

19. 1. 2019 23:17

Americký prezident Donald Trump v sobotu nabídl demokratům dočasnou ochranu migrantů, kteří se do USA dostali jako děti, výměnou za souhlas s vybudováním zdi na hranicích s Mexikem.

Článek

Trump řekl, že nabídka je snahou najít východisko z měsíční rozpočtové krize, která zablokovala činnost řady vládních úřadů. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová prezidentovu nabídku ale už předem odmítla.

Prezident v projevu proneseném v Bílém domě rovněž mimo jiné připustil, že by v USA mohli zůstat lidé, kteří mají status dočasně chráněných migrantů. Jde o uprchlíky, kteří odešli ze svých zemí kvůli živelním katastrofám nebo válce do doby, než se situace v jejich vlasti zlepší.

Trump žádá na demokratech, aby mu jako první krok schválili 5,7 miliardy dolarů na výstavbu hraniční zdi, která by zabránila ilegálnímu pronikání migrantů do Spojených států z Mexika. Demokraté však požadují, aby prezident ze všeho nejdřív obnovil financování části ministerstev a vládních agentur, jejichž činnost kvůli sporu o zeď zablokoval.

Podle Trumpa je jeho nabídka „rozumným kompromisem, na který by obě strany měly přistoupit“.

Pelosiová, která byla s obsahem prezidentova projevu zjevně seznámena před jeho pronesením, ale už předem nabídku označila za nepřijatelnou. Trumpův plán je podle ní „kompilací několika dříve zamítnutých iniciativ“ a neprojde ani jednou z komor amerického Kongresu.

Reklama

Doporučované