Hlavní obsah

Trump nechtěně odhalil detaily migrační dohody s Mexikem. Mával s ní před novináři

Trumpl odhalil novinářům část dohody s Mexikem. (Video: Tereza Brhelová, Youtube.com)

 

Reklama

12. 6. 2019 8:10

Trump odhalil detaily dohody s Mexikem. Dohoda zmiňuje pětačtyřicetidenní lhůtu na snížení počtu migrantů. Mexiko s ní souhlasí.

Článek

Americký prezident Donald Trump nechtěně odhalil některé detaily migrační dohody s Mexikem, která odvrátila uvalení cel na mexický dovoz do Spojených států. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Amerických médiím se totiž podařilo přečíst některé části textu z dokumentu, kterým před nimi šéf Bílého domu mával.

Prezident Trump odmítl novinářům sdělit podrobnosti k migrační dohodě s tím, že Mexiko samo v „pravý okamžik“ odhalí, k čemu se zavázalo. Detaily smlouvy ovšem byly na listu papíru, kterým šéf Bílého domu před novináři mával.

„Tady je ta dohoda,“ řekl Trump. Z fotografií dokumentu osvětleného slunečními paprsky se následně médiím podařilo vyčíst některé konkrétní údaje.

Dokument obsahoval mimo jiné zmínku o „45 kalendářních dnech“, po kterých Spojené státy zhodnotí vývoj situace v oblasti migrace po podpisu dohody. Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard nicméně už dříve řekl, že smlouva jeho zemi dává právě 45 dní na snížení počtu migrantů mířících přes mexickou hranici do USA.

Mexiko tak nyní pracuje na snížení počtu migrantů za pomoci Národní gardy. Minulý týden rozhodlo, že na hranice s Guatemalou rozmístí šest tisíc dalších příslušníků pohraniční hlídky. Reagovalo tak na výhrůžku Donalda Trumpa, který na svůj Twitter napsal, že pokud se současný stav nezlepší, uvalí vyšší cla na některé mexické zboží. Zdůraznil, že cla se budou postupně zvyšovat.

Se zvýšením stavu hlídek na hranicích souhlasí i mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard. „Jedete na jih a první věc, která vás napadne, je: A kde je hranice?“ okomentoval.

Ve středu šéf mexické diplomacie dodal, že jeho země bude uvažovat o tom, že vyhoví žádosti Washingtonu, aby Mexiko dostalo status bezpečné třetí země, pokud se mu do 45 dnů nepodaří zastavit migraci do USA. Do Mexika jako bezpečné třetí země by bylo možné migranty ze Spojených států bez problémů vracet, protože by žadatelé o azyl museli na cestě ze Střední Ameriky nejprve požádat o azyl právě v Mexiku.

„Status bezpečné třetí země by připadal v úvahu, pokud bychom neuspěli,“ řekl Ebrard. Zároveň zdůraznil, že je přesvědčen, že Mexiko ve snaze snížit počet migrantů proudících ze Střední Ameriky do USA uspěje. Myšlenka vedení Spojených států, že se počet migrantů sníží na nulu, je podle něj ale nemožná.

Pokud se Mexiku nepodaří snížit počet migrantů během 45 dnů, USA do dohody přizve další země. V úvahu připadá Brazílie, Panama a Guatemala. Tyto země migrantům slouží jako „přestupní stanice“ stejně jako Mexiko.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované