Hlavní obsah

Trump uvažuje o zrušení sankcí proti Rusku, pokud Moskva pomůže v boji s terorismem

Trump uvažuje o zrušení sankcí proti Rusku, pokud Moskva pomůže v boji s terorismem (Video: Jaroslav Brousil)

 

Reklama

14. 1. 2017 8:13

Nastupující americký prezident Donald Trump poskytl rozhovor deníku Wall Street Journal. Mluvil o zahraniční politice, o Rusku a o Číně.

Článek

Nastupující americký prezident Donald Trump naznačil, že by mohl zrušit některé sankce proti Rusku a nectít dosud Spojenými státy dodržovanou politiku jedné Číny. Záleží na chování obou velmocí, řekl v rozhovoru s listem Wall Street Journal.

Trump uvedl, že „alespoň po určitou dobu" ponechá nedotčené sankce, které na konci loňského roku odcházející americký prezident Barack Obama uvalil na Moskvu kvůli ruským hackerským útokům. Jejich zrušení by ale zvážil, pokud Moskva pomůže v boji s terorismem a v dosažení dalších cílů důležitých pro USA.

Trump zároveň prohlásil, že se nebude řídit politikou jedné Číny, dokud nezíská pocit, že Peking změnil svou měnovou politiku a obchodní praktiky. „Vše je v jednání včetně (politiky) jedné Číny," poznamenal ohledně sporu o nezávislost Tchaj-wanu, který Čína považuje za jednu ze svých provincií.

Američtí prezidenti z Demokratické i Republikánské strany politiku jedné Číny zastávali od roku 1979, kdy USA přerušily oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem.

První tisková konference Donalda Trumpa jako nastupujícího prezidenta:

První tisková konference Donalda Trumpa po zvolení (Video: Oliver Sálus)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované