Hlavní obsah

Tylovo divadlo v Plzni uvede opět bez diváků premiéru komedie Španělská muška

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

14. 5. 15:40

Téměř rok odkládanou premiéru hry německých autorů Franze Arnolda a Ernsta Bacha Španělská muška uvede v sobotu bez přítomnosti diváků Divadlo J. K. Tyla v Plzni.

Článek

Rozvernou komedii v režii Natálie Deákové měl činoherní soubor odehrát v premiéře už loni v červnu, kvůli koronaviru se až dosud odkládala. „V Plzni bude Španělská muška uvedena poprvé a divadelníci věří, že už brzy se vládní opatření uvolní natolik, že si ji budou moci první diváci užít už v červnu. Slavnostní premiéra je naplánována na září,“ řekla mluvčí divadla Martina Drbušková.

Hra plná záměn, nedorozumění a omylů se měla divákům představit loni v červnu, kvůli koronavirové pandemii divadlo přeložilo premiéru na říjen. Ani tehdy se ale nemohla uskutečnit. Přípravu situační komedie zkomplikovalo nejen uzavření divadel a omezený režim zkoušení, ale také osobní příhody jednotlivých herců.

„Španělská muška měla bavit diváky už téměř rok. Místo toho jsme ji s přestávkami rok zkoušeli. Nemůže za to ale jen covid, ale i zlomená noha jednoho z hlavních představitelů, těhotenství či hledání obživy jedné z hostujících hereček daleko za oceánem, jejíž roli bylo nutné přeobsadit. Přes všechny komplikace se ale nemůžeme dočkat, až tuto brilantně napsanou komedii poprvé ukážeme plzeňským divákům,“ řekla vedoucí souboru činohry Apolena Veldová.

Děj komedie se točí kolem majitele továrny na hořčici, která je také jeho největší láskou, zapomenuté aférky se španělskou tanečnicí a jednoho nemanželského dítěte. „Diváci se mohou těšit na výjimečně napsanou komedii, plnou zběsilého tempa. V titulní roli s výborným Michalem Štěrbou, který mě osobně překvapil obrovskou mírou komediálního talentu,“ slíbila dramaturgyně Johana Němcová. Vynikající komediální herecký výkon podle ní předvede také Zuzana Ščerbová, Jaroslav Matějka, Apolena Veldová, Monika Švábová, Marek Mikulášek, Matyáš Darnady, Zdeněk Hruška, Miloslav Krejsa a další. „Po neveselém a těžkém roce je to titul, který divákům odlehčí od starostí, zvedne náladu. Z inscenace čiší upřímná radost z divadla, která, myslím, pohltí i diváka,“ řekla Němcová.

Franz Arnold a Ernst Bach napsali společně přes 20 her, které se často hrály v Německu, Rakousku a dalších zemích. Světová premiéra Španělské mušky se odehrála v roce 1913 a dočkala se i mnoha filmových i televizních zpracování. „Bach s Arnoldem napsali situační frašku o tom, jak se krutě nevyplácí zametat své staré hříchy pod koberec. Utahují si z pokrytectví měšťanské morálky a zároveň oslavují ryzost a zápal prvních lásek. Ne nadarmo je hra pojmenovaná po slavném afrodiziaku,“ poznamenala režisérka Natália Deáková. Inscenační tým doplnil scénograf Lukáš Kuchinka, kostýmní návrhářka Jana Smetanová a autor hudby Jakub Kudláč.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované