Hlavní obsah

U španělské Mallorky se po třiceti letech objevil žralok. Nejspíš velký bílý

Velký bílý žralok byl spatřen u břehů španělské Mallorky. (Video: Jolana Humpálová, Youtube.com)

29. 6. 2018 22:29

U břehů španělské Mallorky se objevil jeden z největších mořských predátorů - velký bílý žralok. Vědci to považují za senzaci a dodávají, že připlaval poprvé po třiceti letech.

Článek

Poblíž jednoho z Baleárských ostrovů byl spatřen velký bílý žralok. O čtvrtečním objevu u ostrova Cabrera informovali mořští biologové, kteří v oblasti provádějí vědecký výzkum. Jde o první potvrzený výskyt tohoto druhu žraloka ve španělských vodách Středozemního moře po nejméně 30 letech, informovala agentura DPA.

Velký bílý žralok patří mezi ohrožené druhy zvířat kvůli rybolovu. Tyto na pohled děsivé paryby jsou veřejnosti známé díky kultovnímu filmu Čelisti, který je představil jako krvelačná zvířata. Kvůli tomu, že se jejich jídelníček skládá z tuleňů a lachtanů, mají tendence útočit na surfaře, kteří žralokům zvířata připomínají. Čína tento téměř vyhynulý druh žraloka hubí kvůli polévce ze žraločích ploutví.

Útoky velkého bílého žraloka na lidi jsou pouze ojedinělé. Podle vědců žralok pouze zkouší do člověka kousnout, jeho maso mu ale nechutná, a proto ho nesežere. Kvůli velikosti žraločích čelistí jsou tato kousnutí většinou fatální.

Španělské centrum pro výzkum moře Alnitak informaci zveřejnilo na Facebooku. „V uplynulých letech se vyskytly zprávy o možných pozorováních, která nebyla potvrzena, a různé zvěsti, ale toto je první vědecké potvrzení přítomnosti bílého žraloka ve španělských vodách za posledních nejméně 30 let,” uvedli vědci. Podle některých vědců by se ale mohlo jednat i o žraloka Mako.

Mohutného mořského živočicha zahlédlo, vyfotografovalo a natočilo deset členů expedice z pěti zemí. Baleárský deník Diario de Mallorca píše o historické události. Žralok by měl dosahovat délky okolo pěti metrů.

Cabrera je jedním z menších ostrovů Baleár. Má rozlohu jen necelých 16 kilometrů čtverečních a leží jižně od Mallorky, odkud k němu vyplouvají výletní lodě.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené