Hlavní obsah

Ukrajina kritizuje cestu Čechů na Krym. Podle ambasády porušili ukrajinské zákony i sankce EU

Ukrajinská ambasáda kritizuje cestu Čechů na Krym. Podívejte se na dřívější rozhovor ukrajinského velvyslance pro Seznam. (Video: Filip Horký, Seznam Zprávy)

 

Reklama

16. 9. 2019 21:25

Ukrajinská ambasáda v Praze v pondělí na svém webu vyzvala české úřady, aby odsoudily nedávnou návštěvu skupiny Čechů na Krymu, kde údajně jednali se zástupci ruské okupační správy o zavedení turistických zájezdů z Česka.

Článek

Podle ukrajinského velvyslanectví cestou české delegace na okupované území mohly být porušeny nejen ukrajinské zákony, ale i sankční režim Evropské unie. Mezi členy delegace byli podle ukrajinského velvyslanectví v Praze i představitelé Světové rady podkarpatských Rusínů, s nimiž se na začátku září sešel prezident Miloš Zeman.

Kyjev považuje proruskou část rusínské komunity za pátou kolonu Moskvy a podezírá ji z rozvratnictví.

Jak zjistil Deník N, cesty na Krym se zúčastnil například bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, spisovatelka Lenka Procházková, domobranec Marek Obrtel, místopředseda Krajské hospodářské komory Ústeckého kraje Jiří Kalach nebo dvojice Rusínů Mychajlo Ťasko a Vasyl Džuhan, které před dvěma týdny přijal na Pražském hradě prezident Miloš Zeman. Podle deníku tak skupina porušila ukrajinské zákony.

„Bohužel je to další potvrzení toho, že zmíněná organizace funguje v duchu a zřejmě i pod vedením Kremlu a má za cíl destabilizaci situace na Ukrajině,“ tvrdí velvyslanectví.

Podle ukrajinského velvyslanectví porušili mnozí členové skupiny ukrajinskou legislativu pro vstup na okupované území. „Zvlášť znepokojuje informace, že účastníci této skupiny prý jednali se zástupci ruské okupační správy o ‚zavedení turistických skupinových zájezdů‘ z ČR na okupovaný Krym, což by bylo přímým porušením režimu sankcí EU,“ uvádí ambasáda.

Zeman se s delegací ukrajinských Rusínů setkal počátkem září na Pražském hradě. Tvrzení některých rusínských aktivistů, že se vyslovil pro úplnou nezávislost Zakarpatské Ukrajiny, český prezident popřel. „Nic takového jsem neřekl, naopak jsem zdůraznil územní integritu Ukrajiny. V souvislosti s minskými dohodami jsem se ale současně přimlouval za takzvanou decentralizaci,“ uvedl Zeman.

Ukrajinský poloostrov Krym anektovalo Rusko na jaře 2014. Ukrajina jej stále považuje za své území.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované