Hlavní obsah

„Umírání ve Středozemním moři musí skončit,“ křičel Ital původem ze Senegalu a zapálil školní autobus

Ital původem ze Senegalu zapálil školní autobus jako protest proti umírání migrantů ve Středozemním moři.Video: Monika Durajová

 

Reklama

20. 3. 2019 21:13

Italská policie ve středu odpoledne zatkla řidiče, který u Milána unesl školní autobus s 51 dětmi a později ho zapálil. Všem z autobusu se podařilo za asistence policie utéct. Dvanáct dětí a dva dospělí byli převezeni do nemocnice, většina se šrámy utrpěnými při evakuaci. Řidič, italský občan původem ze Senegalu, se chtěl zabít a křičel, že „umírání ve Středozemním moři musí skončit“, napsal deník La Repubblica.

Článek

Sedmačtyřicetiletý Ital senegalského původu Ousseynou Sy unesl autobus s dětmi ze dvou tříd ze školy ve městě Vailati di Crema, které leží zhruba 50 kilometrů východně od Milána. Původně měl děti převézt do tělocvičny. Poté, co se vychýlil z trasy, vybral od školáků všechny mobilní telefony a jejich doprovodu nařídil, ať jim spoutá ruce stahovacími páskami. Jednomu chlapci se podařilo svůj telefon ukrýt.

Policisté autobus zablokovali na předměstí Milána třemi vozy. „Zatímco dva policisté zaměstnávali řidiče – měl zapalovač a vyhrožoval, že autobus pomocí kanystru s benzinem zapálí – další násilím otevřeli zadní dveře,“ řekl televizi Sky TG24 velitel policistů Luca De Marchis. V průběhu evakuace dětí muž autobus zapálil.

Z autobusu nakonec zbyla jen ohořelá kovová kostra. Muž se popálil a je v péči zdravotníků. Během incidentu podle deníku La Repubblica křičel, že „umírání ve Středozemním moři musí skončit“. Deník na svých webových stránkách také zveřejnil video nahrané svědky. Muže bude policie vyšetřovat kvůli únosu, záměru spáchat hromadnou vraždu, žhářství a napadení veřejných činitelů.

„Spoutal nás a vyhrožoval. Řekl, že pokud se hneme, rozlije benzin a (autobus) zapálí. Pořád opakoval, že lidé v Africe umírají a že je to chyba (vicepremiérů Luigiho) Di Maia a (Mattea) Salviniho. Pak nás vysvobodili policisté,“ vylíčila události jedna školačka.

List La Stampa napsal, že muž má záznamy v trestním rejstříku kvůli řízení v opilosti a sexuálnímu obtěžování nezletilého. Italské občanství má od roku 2004. Dříve byl ženatý s Italkou a má dvě děti ve věku 12 a 18 let. Pro dopravní společnost pracoval 15 let.

OSN odhaduje, že při cestě do Evropy přes moře se v roce 2018 utopilo anebo bylo prohlášeno za nezvěstné 2297 lidí. Tvrdou migrační politiku prosadil v nové vládě zejména Salvini. Poslední oběti jsou hlášeny ze včerejší noci, ve Středozemním moři se u Libye utopilo minimálně deset lidí.

Reklama

Doporučované