Hlavní obsah

Úplatky jsou známá věc, uvádí čtyři pětiny podnikatelů. Korupci nebere jako překážku víc než půlka

Průzkum: Pro 81 procent manažerů je korupce v ČR rozšířený jev.Video: Jan Marek, Seznam Zprávy

 

Reklama

14. 11. 2019 19:10

Korupce je pro české podnikatele a manažery stále velký problém. Pro 81 procent z nich představuje rozšířený jev a čtyři z deseti ji považují za překážku v podnikání. Vyplývá to z průzkumu společnosti EY ve spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR mezi 600 podnikateli a manažery v ČR.

Článek

Na 35 procent českých podnikatelů a manažerů uvedlo, že bez úplatku není možné získat veřejnou zakázku. Po každém pátém respondentovi byl v souvislosti s veřejnou zakázkou požadován úplatek.

Kritika: je to obraz médií. Podnikatelé ale viní justici

„Takto negativní vnímání korupce je často kritizováno za to, že neodráží skutečný stav věcí, ale v podstatě kopíruje názory médií. Přesto uvedené výsledky reprezentují celkovou atmosféru v podnikatelském sektoru, což má reálný dopad na rozhodování v konkrétních situacích, a tím pádem na úroveň etiky v podnikání. Očekávání zkorumpovanosti může zvyšovat vlastní ochotu uplácet,“ řekl partner oddělení forenzních služeb EY pro ČR a Slovensko Tomáš Kafka.

Tzv. velkou korupci, tedy korupci u veřejných zakázek a vazeb mezi podnikateli a politickou sférou, označuje za překážku 30 procent dotazovaných. Drobnou korupci v úřednické sféře považuje za překážku 23 procent respondentů. Pro 49 procent jsou stejně zatěžující.

Vláda podle podnikatelů nevyvíjí vyšší úsilí proti korupci

Při bilanci protikorupčního úsilí vlády za posledních pět let převažuje názor, že se nijak nezměnilo (50 procent), 29 procent respondentů se domnívá, že se zvýšilo, a podle 21 procent se snížilo. „Od průzkumu asociace v roce 2010 se situace zlepšila, ale korupce stále představuje významný problém, který brzdí naši ekonomiku. Ve světě se přitom korupce velmi aktivně potírá,“ podotkl Kafka.

Pozitivní posun proti roku 2010 nastává v získávání zakázek, když 90 procent uvádí, že je možné získat zakázku v soukromém sektoru bez provize či úplatku (v roce 2010 to bylo 74 procent). U státních zakázek je to 65 procent (v roce 2010 to bylo 30 procent).

Podnikatelé volají již léta po rychlejším a efektivnějším fungování justice a větší transparentnosti rozhodování státních úřadů. Tato situace se příliš nelepší a výsledky notoricky známých kauz jim podle předsedy představenstva asociace Karla Dobeše berou naděje na zlepšení. „Podnikatelé vidí, že vyšetřování a soudní proces řady složitých korupčních kauz se řeší mnoho let a na konci často chybí jasný exemplární trest,“ doplnil manažer oddělení forenzních služeb EY Radim Bureš.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované