Hlavní obsah

Oligarchové ždímou evropské dotace. List New York Times píše o zemědělské mafii a také o Babišovi

Foto: Profimedia.cz

Český premiér Andrej Babiš.

Reklama

3. 11. 2019 18:48

Ve většině zemí střední a východní Evropy si unijní zemědělské dotace v neprůhledném prostředí rozděluje hrstka mocných, kteří mají styky, popisuje americký list The New York Times (NYT). List také uvádí, že největším příjemcem zemědělských dotací v Česku je premiér Babiš.

Článek

NYT postupně odhalil „záměrně neprůhledný dotační systém deformovaný korupcí, který jednoznačně podkopává cíle Evropské unie“. Společnou zemědělskou politiku EU podle amerického deníku zneužívají ti samí oligarchové a populisté a ohrožují tím osmadvacítku zevnitř.

NYT popisuje společnosti Andreje Babiše (Agrofert vlastnil do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů), které loni pobraly nejméně 959 milionů korun z unijních dotací. Deník píše, že český premiér čelí dvěma auditům kvůli střetu zájmů a že česká vláda v posledních letech prosadila pravidla, která usnadňují velkým společnostem získat více dotací.

„Sestavili jsme seznam dceřiných společností a konzultovali jsme výroční zprávy Agrofertu s řadou odborníků,” píše NYT. Systém, jakým se Agrofert dostával k evropským dotacím, je podle nich spletitý a stále neúplný. „Pro českou veřejnost by nemělo být těžké zkoumat takto klíčového evropského politika,” píše deník.

Ze zprávy z května 2015, kterou zadala Evropská komise, vyplývá, že bohatí majitelé pozemků s politickými kontakty disponují mocí zabírat půdu. V Bulharsku například prosadili velcí majitelé půdy zákon, který jim umožňuje zabírat menší hospodářství.

Bulharská akademie věd zjistila, že 75 procent hlavních unijních zemědělských dotací určených Sofii končí v rukou zhruba 100 subjektů.

Zemědělská mafie

Zátahy úřadů letos na jaře rozkryly korupci mezi představiteli vlády a velkopodnikateli v oblasti zemědělství. Jeden z největších producentů mouky v zemi byl v souvislosti s dotacemi obviněn z podvodu a čeká ho soud.

Na Slovensku nejvyšší státní zástupce přiznal, že v zemi funguje „zemědělská mafie“. Drobní zemědělci policii hlásí, že kvůli půdě, na kterou lze pobírat dotace, byli vystaveni bití a vydírání. Novinář Ján Kuciak psal, než byl zavražděn, o italské mafii, jež se infiltrovala do zemědělství, z dotací těžila a vybudovala si kontakty v politice.

Video: Slovenští farmáři vyprávějí své příběhy, jak se střetli se zemědělskou mafií

Konkrétní příběhy slovenských farmářů, kteří se střetli se zemědělskou mafií. (Video: Vojtěch Veškrna, Seznam.cz)

Hromadění tisíců hektarů půdy vede k jevu, který NYT nazývá moderní feudalismus. List připomíná, že v roce 2015 Orbánova vláda prodala stovky tisíc hektarů státní půdy, přičemž většina z ní skončila v rukou politických spojenců maďarského premiéra.

„Je to druh moderního feudalismu, kde drobní zemědělci žijí ve stínu obrovských, politicky mocných zájmů a Evropská unie to pomáhá financovat,“ napsal list NYT.

Reportáž NYT dochází k závěru, že Orbán, „ikona evropské krajní pravice a zavilý kritik Bruselu, bere peníze od Evropské unie rád“. Unijní dotace podle amerického deníku používá jako systém patronáže, ze kterého těží jeho přátelé a rodina, chrání díky nim své politické zájmy a pomáhají mu trestat jeho soupeře.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené