Článek
Konkrétní případ odebrání sedmidenního dítěte do ústavní péče se týká devatenáctileté matky maorského původu. Událost se stala na východním pobřeží Nového Zélandu, v nemocnici Hawke‘s Bay. Příběh, který publikovalo místní médium Newsroom vzbudil ohlas po celé zemi.
Novozélandský ombudsman Peter Boshier v reakci na mediální smršť oznámil, že chce zahájit nezávislé vyšetřování všech podobných případů. „Nikdo není bezbrannější než zrovna narozené dítě. Musíme veřejnost ujistit, že jsou naše postupy na místě a pro bezpečí dětí,” okomentoval Boshier pro americkou CNN.
Problém s týráním
Země se dlouhodobě potýká s kritickými čísly týkající se týrání dětí. V roce 2017 dokonce zavedli Ministerstvo dětí (Oranga Tamariki). Na začátku tohoto roku přišlo s dalším kritickým číslem. Jen v druhé půlce roku 2018 museli řešit více než 300 případů zanedbávání, emočního nebo sexuálního zneužívání a fyzického týrání dětí.
Vysoká čísla kritizuje i premiérka Jacinda Ardernová, která minulý rok založila speciální komisi pro vyšetření případů týrání dětí.
Nemáme respekt ani peníze. Na Novém Zélandu stávkují učitelé
Ministerstvo zareagovalo na případ maorské dívky pro televizi CNN. V prohlášení tvrdí, že odebrání dítěte matce je úplně nejkrajnější situace, v jejímž případě je povinné soudní vyjádření.
Jeden ze soudců zabývající se touto problematikou Andrew Becroft prohlásil, že už bylo odebráno příliš mnoho maorských dětí.
Vzrůstající obavy z rasově motivovaných činů zvyšují čísla z minulého roku. Soudci totiž za rok 2018 určili 281 dětem, že mají být odebráni rodičům, z toho 71 % z nich byli Maořané nebo Pacifičtí ostrované. Maorové tvoří asi 15 % populace obyvatel Nového Zélandu, jako Pacifičtí ostrované se identifikuje 7,5 % obyvatel.
Více než 15 tisíc lidí podepsalo otevřený dopis, který apeluje na vládu, aby „přestala krást maorské děti”.