Hlavní obsah

USA na Saúdy sankce uvalit nehodlají, zbraně budou dodávat dál. Amerika na prvním místě, hřímá Trump

Americký prezident Donald Trump bude stát po boku Saúdské Arábie.Video: Zuzana Lachnitová, Reuters, Youtube.com

 

Reklama

20. 11. 2018 22:06

Prezident Donald Trump krok vysvětluje svojí politikou Ameriky na prvním místě. Kromě toho je podle něj Saúdská Arábie důležitým spojencem Spojených států.

Článek

Spojené státy zůstanou neochvějným partnerem Saúdské Arábie, i kdyby se ukázalo, že za vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího stojí korunní princ Muhammad bin Salmán. V prohlášení to uvedl americký prezident Donald Trump, který opětovně odmítl Rijád potrestat pozastavením zbrojních dodávek. Z takového kroku by podle Trumpa těžily především Rusko a Čína.

Na rozdíl od Spojených států k tomuto kroku přistoupilo Německo, které zákaz vývozu zbraní vztáhlo i na již schválené dodávky do Saúdské Arábie. Kromě toho zamítlo vstup 18 Saúdům do země. Vstup 17 saúdským občanům minulý čtvrtek odepřely i Spojené státy.

„Možná nikdy nebudeme znát všechna fakta týkající se vraždy Džamála Chášakdžího,“ sdělil Trump. Poznamenal, že americké tajné služby vraždu vyhodnocují a že je možné, že korunní princ o ní předem věděl. „Možná ano, možná ne!“ zdůraznil prezident s tím, že v každém případě chce Washington partnerství s Rijádem udržet.

Společně proti terorismu

„Spojené státy hodlají zůstat pevným partnerem Saúdské Arábie, aby zajistily zájmy své, Izraele a dalších partnerů v regionu,“ uvedl Trump s odkazem na společný boj proti terorismu.

Trump nicméně chápe, že někteří členové Kongresu USA chtějí ve věci Saúdské Arábie z politických či jiných důvodů postupovat jinak. „A mohou tak učinit. Zvážím návrhy, které mi budou předloženy, ale jen v případě, že budou ve shodě s absolutní ochranou a bezpečím Ameriky,“ dodal. V závěru prohlášení Trump připomněl, že jeho administrativa se řídí jednoduchou politikou označovanou jako Amerika na prvním místě (America First), proto klade důraz především na zájmy USA.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované