Hlavní obsah

USA skupují roušky slíbené jiným státům. „Je to pirátství,“ tvrdí Berlín

Foto: Profimedia.cz

Zásobování německé armády zdravotnických materiálem (Ilustrační foto).

Reklama

4. 4. 2020 15:04

Objednávka 200 000 respirátorů pro Německo putující z Číny od americké nadnárodní společnosti 3M byla „zkonfiskována“ v thajském Bangkoku. Nejde o jediný případ, kdy USA přeplatily kupce, kteří na zdravotnické zboží měli smlouvu.

Článek

Berlínský radní pro oblast vnitra Andreas Geisel podle BBC zkonfiskování objednávky pro berlínský policejní sbor v prohlášení označil za „moderní pirátství“. Podle Geisela americké úřady zadržely téměř 200 000 respirátorů N95, 130 000 chirurgických masek a 600 000 zdravotnických rukavic.

Americká společnost 3M, která masky vyrábí, nesmí zdravotnické produkty vyvážet do jiných zemí na základě zákona z dob korejské války, jenž umožňuje úřadům nařídit soukromým společnostem výrobu produktů požadovaných vládou. Ten prezident USA Donald Trump aktivoval v polovině března.

Bílý dům společnosti 3M také nařídil zastavit všechny dodávky respirátorů vyrobených v USA do Kanady a Latinské Ameriky, přestože to podle 3M může mít „značné humanitární následky“.

Metody jako na Divokém západě

Ve Francii a Německu uvedli oficiální činitelé, že USA platí největšímu dodavateli na světě - Číně - za masky mnohem víc, než je tržní cena, napsala agentura Reuters. A příležitostně díky vyšší nabídce získají dodávku zboží, o kterém byli evropští kupci přesvědčení, že už měli dohodu na jeho dodání. Obdobný incident ohlásil také brazilský ministr zdravotnictví.

„Takhle se nezachází s transatlantickými partnery,“ řekl Geisel. „Ani v dobách globální krize by nikdo neměl používat metody jako na Divokém západě,“ dodal s tím, že byla dodávka pravděpodobně zastavena v souvislosti se zákazem vývozu vyhlášeným americkou vládou.

„Na penězích jim nezáleží. Zaplatí jakoukoli cenu, protože jsou zoufalí,“ řekl vysoce postavený činitel z německé vládní CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Prezidentka regionu Île-de-France Valérie Pécresseová podle BBC přirovnala tahanice o masky k „honbě za pokladem“.

Brazilský ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta řekl, že Čína zrušila část brazilských objednávek na vybavení poté, co americká vláda do této země poslala více než 20 nákladních letounů, aby nakoupila stejné produkty.

USA nepřestanou nakupovat, dokud masek nebude dostatek

Nejmenovaný činitel amerického ministerstva vnitra nicméně agentuře Reuters tento týden řekl, že americké společnosti a vláda platily a platí vyšší než tržní cenu za většinu vybavení zakoupeného v zámoří. Podle jeho slov USA nepřestanou nakupovat, „dokud nebudou mít více než dostatek“, a mohou shánět ochranné pomůcky až do letošního srpna.

Zdroj z německé společnosti podle Reuters uvedl, že uzavřené kontrakty již negarantují včasné dodání, a doplnil, že „poptávka je mnohem, mnohem vyšší než nabídka“.

A poptávka v USA, nejhůř koronavirem zasažené zemi na světě, nejspíš ještě více stoupne. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa, jež dlouhou dobu odmítala přínos nošení roušek pro osoby, které nemají žádné symptomy nákazy, nakonec v pátek doporučila všem Američanům, aby nosili roušky, když vycházejí ven.

Reklama

Související témata:

Doporučované