Hlavní obsah

Útočiště dětským migrantům v USA by mohla poskytnout americká armáda

Pentagon by mohl ubytovat až 20 000 dětí imigrantů. (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

22. 6. 2018 8:41

Děti imigrantů, které jsou v USA nalezeny bez rodičů, by mohly najít útočiště v zařízeních americké armády. Pentagon by mohl dočasně ubytovat až 20 tisíc dětí. Podle zdroje agentury AP se z celkového počtu asi 2300 dětí odebraných rodičům s nimi opět shledalo na 500.

Článek

Americká armáda by ve svých zařízeních mohla dočasně ubytovat až 20 000 dětí imigrantů, které jsou v USA nalezeny bez rodičů nebo jsou jejich rodiče zadrženi kvůli nelegálnímu přechodu hranic. Na Pentagon se obrátily úřady řešící široce kritizovanou situaci dětí odebíraných přistěhovalcům, uvedla agentura Reuters.

V USA vyvolaly tento týden silnou kritiku veřejnosti i politiků obrázky dětí internovaných za mřížemi v detenčních zařízeních poté, co byly odebrány rodičům. Prezident Donald Trump po vlně nevole ve středu couvl od drsné praktiky a vydal dekret, kterým odebírání dětí migrantům zadrženým po nelegálním přechodu hranice zrušil.

Nejmenovaný činitel AP řekl, že zhruba 500 z dětí, které byly od květnového zpřísnění pravidel odděleny od rodin, se opět shledalo s blízkými. Není však jasné, kolik z nich se dočkalo v důsledku Trumpova nařízení a zda byly děti umístěny k rodičům do vazby.

Nevyhovující situaci s improvizovanými detenčními centry by měla imigračním úřadům pomoci vyřešit armáda, která již podle mluvčí Dany Whiteové za tímto účelem vytipovala tři základny v Texasu a bude posuzovat čtvrtou v Arkansasu.

Kolem Trumpových kroků nadále panují nejasnosti. Prezident sice nařídil navrátit přistěhovalcům jejich odebrané děti, není však zcela zřejmé, zda se s nimi shledají ve věznici či na svobodě. Právníci podotýkají, že dřívější rozhodnutí amerického soudu stanovilo lhůtu pro pobyt dětí ve věznici s rodiči na 20 dní a zatím není jasné, zda budou po jejím uplynutí rodiny opět rozděleny. Druhou možností je přinejmenším dočasné zrušení trestního stíhání za ilegální překročení hranice, o níž ve čtvrtek psal list The Washington Post. Podle ministerstva spravedlnosti byla však zpráva nepřesná.

Odložené hlasování o imigračním zákonu

Kongresmani dostali tento týden na stůl dva návrhy zákona omezující legální migraci do USA. Zatímco konzervativní návrh, který přistěhovalectví omezoval výrazněji, umírnění republikáni společně s demokraty zamítli, o kompromisním návrhu majícím větší šanci na přijetí měla sněmovna hlasovat v pátek. Republikánští zákonodárci však podle Reuters nevyřešili spory nad klíčovými pasážemi zákona a jejich vedení se raději rozhodlo volbu odložit, aby dalo prostor k dalším jednáním.

Návrh má kromě omezení migrace stanovit, že nelze oddělovat děti od jejich rodičů, ani kdyby rodina překročila hranice ilegálně. Právě kvůli této praktice a obrázkům dětí zavřených za mřížemi byla část americké společnosti pobouřena a Trump vydal dekret zmírňující dopad své tvrdé imigrační politiky na rodiny s dětmi.

Návrh počítá rovněž s ochranou takzvaných snílků, kteří přišli jako přistěhovalci do USA jako děti a dlouhodobě tam žijí. V rámci normy budou také schváleny peníze na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Demokraté i tento návrh odmítají, a pokud by prošel sněmovnou, hodlají jeho přijetí zablokovat v Senátu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované