Hlavní obsah

V Česku vyvinuli roušku, která odfiltruje koronavirus. Stoprocentní ale není

Červenokostelecká firma vyvinula roušku, která zachytí koronavirus. Vyrábět ji začne do 10 dnů. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

26. 2. 2020 19:18

České firmy zvyšují výrobu roušek a respirátorů. V Červeném Kostelci příští týden spustí výrobu roušky, která odfiltruje koronavirus. Stoprocentní účinnost ale mít nebude. Ministerstvo uložilo nemocnicím, aby se rouškami předzásobily na čtyři měsíce dopředu.

Článek

Firma Batiste Medical z Červeného Kostelce, která je jedním z největších dodavatelů roušek a ochranných pomůcek v Česku, kvůli koronaviru zvyšuje dodávky. Výrobu chce navýšit až o 50 procent a během deseti dnů plánuje spuštění nové výrobní linky, ze které budou sjíždět roušky se speciálním nanofiltrem, jenž dokáže zachycovat i viry, včetně koronaviru.

„Investovali jsme do nové technologie, linku chceme spustit do 10 dnů,“ uvedl majitel firmy Tomáš Mertlík.

Běžné roušky používané ve zdravotnictví podle něj nedokážou zabránit průniku částic o velikosti viru. Nové roušky díky použití nanofiltru toto dokážou. Jde o patent firmy. „Klasická rouška se skládá ze tří vrstev, do té prostřední použijeme speciální nanotechnologii. U roušek se využívá dvou věcí, jedna je hustota filtrační vrstvy a druhá je její náboj, který dokáže i při průletu částic zachytit částici ve své struktuře,“ popisuje a dodává, že firma zvažuje ještě modifikaci výrobku o více filtračních vrstev. „Tak by byla účinnost téměř stoprocentní,“ říká.

I přes speciální filtry však rouška před koronavirem plně neochrání, neboť zcela nepřiléhá k tváři. Na to slouží především certifikované respirátory. Roušky zároveň nefungují dlouhodobě, nejdéle po osmi hodinách je nutné ústenku vyměnit.

Poptávka po rouškách a respirátorech se podle Mertlíka za poslední měsíc výrazně zvýšila. První vlna přišla s objevem koronaviru v Číně, ta druhá s jeho šířením na severu Itálie. Firma proto chystá navýšení dodávky roušek na 1,5 milionu kusů měsíčně. Zaměřuje se zejména na české odběratele. „Odmítáme nyní jednorázové obchody, protože nechceme nahrávat překupníkům,“ dodává.

V tomto ho podpořil i premiér Andrej Babiš, který návštěvu červenokostelecké firmy mimořádně zařadil do svého středečního programu.

„Je důležité, aby dostatek roušek měly naše nemocnice a lékárny a aby byly roušky dostupné i pro lidi, kteří si je budou chtít koupit. Hovořil jsem dnes s ministrem zdravotnictví, aby uložil nemocnicím, aby si objednaly roušky na čtyři měsíce dopředu,“ uvedl.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované