Hlavní obsah

V hodonínské zoo se narodila čtyřčata vzácných bílých lvíčat

Foto: ZOO Hodonín

Čtyřčata z Hodonína.

Reklama

2. 9. 2020 10:14

V Zoo Hodonín přišla na svět čtyřčata lvů jihoafrických, tři samci a samička. Po rodičích mají vzácnou smetanově bílou barvu a podle chovatelů se mají čile k světu.

Článek

V hodonínské zoologické zahradě je nyní zavřená hala nového šelmince. Důvodem je zajištění klidu pro čerstvě narozená čtyřčata lva jihoafrického (Panthera leo krugeri). První z mláďat se narodilo kolem páté hodiny odpoledne, poslední pak v pozdních nočních hodinách.

„Mláďata jsou nyní v ubikaci společně s matkou a mají se čile k světu. Samec byl od samice oddělen již před porodem, čímž měla samice zajištěn klid při porodu,“ vysvětluje zooložka Zdenka Vavrysová. Z podobného důvodu byla hala šelmince, kde se mláďata nachází, úplně uzavřena i v následujících dnech po porodu.

Foto: ZOO Hodonín

Lvy jihoafrické, kteří mají smetanově bílou barvu, chová hodonínská zoo od roku 2013.

Mláďata již mají v těchto dnech za sebou odčervení a první vážení. „Jedná se o tři samce a jednu samičku a jejich váha se pohybuje okolo 2 000 až 2 500 gramů,“ doplňuje Vavrysová. V nadcházejících dnech bude u mláďat provedeno čipování nezbytné pro identifikaci zvířat, další odčervení a následně očkování v šesti týdnech. V plánu je také připojení samce k samici s mláďaty.

V průběhu tohoto týdne již bude pavilon zpřístupněn veřejnosti, sklo ubikace ale i nadále zůstane zatřeno barvou, aby zvířata nebyla rušena a postupně si zvykala na okolní vjemy. Nátěr bude odstraněn během několika dalších týdnů. „V současné době je zvýšená opatrnost namístě, jelikož mláďata jsou lehce zranitelná a mohou podlehnout různým onemocněním. Snažíme se matku zbytečně nestresovat a mláďata bezdůvodně neodebírat, protože i psychika sehrává důležitou roli v úspěšném odchovu,“ vysvětluje ředitel zoo Martin Krug. „Z tohoto důvodu nabádáme a prosíme návštěvníky, aby tuto skutečnost brali v úvahu a chovali se v hale šelmince ohleduplně, abychom se po několika týdnech mohli všichni společně těšit ze zdravých mláďat,“ uzavírá Krug.

Bílí lvi

Lvy jihoafrické, kteří mají smetanově bílou barvu, chová hodonínská zoo od roku 2013, kdy byl z mezistanice v Zoo Chleby přivezen osmiměsíční samec pocházející z Lory Parku v Jihoafrické republice. Za měsíc za ním z polského Zoo Safari Borysew přicestovala o několik dnů starší samička, která se nedokázala začlenit do tamní skupiny lvů. Po příjezdu byli postupně spojeni, což proběhlo bez komplikací.

Samice již v minulosti třikrát zabřezla, v prvních dvou případech se ale mláďata narodila mrtvá. Teprve třetí odchov byl úspěšný, na sklonku roku 2018 se páru narodily dvě samičky. Ty letos v červenci Zoo Hodonín opustily a našly nový domov v litevské Zoo Klaipeda.

Historie chovu lvů v Zoo Hodonín je dlouhá téměř jako její existence. Na začátku zde byli chováni lvi pustinní, ke kterým v roce 2008 přibyli v přírodě již vyhynulí lvi berberští. Těch se zde vystřídalo několik a poslední z nich byla lvice berberská, která zde zůstávala do loňského roku na dožití v tzv. starém šelminci. Místo po lvech berberských v novém šelminci zaujal současný pár lvů jihoafrických smetanově bílé barvy. Důvodem tohoto zbarvení je tzv. leucismus, což je porucha pigmentace, která způsobuje světlou barvu kůže i srsti.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované