Hlavní obsah

V Karabachu pokračují boje, tamní metropolí otřásly výbuchy

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

aktualizováno •

Vzájemným ostřelováním arménských a ázerbájdžánských sil pokračuje konflikt o horskou enklávu Náhorní Karabach, který propukl minulou neděli. Karabašskou metropolí Stěpanakert otřásly výbuchy.

Článek

Podle ministerstva zahraničí neuznávané republiky zasáhlo Stěpanakert ázerbájdžánské ostřelování. Baku oznámilo, že se pod palbou arménských sil ocitla ázerbájdžánská města včetně druhého největší v zemi, kde zemřel jeden civilista a další čtyři jsou zranění.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev v neděli v televizním projevu Arménii vyzval, aby přišla s časovým rozvrhem stažení z Náhorního Karabach a okolního ázerbájdžánského území. Země podle něj třicet let čekala na znovunabytí svého území. „Náhorní Karabach je ázerbájdžánské území. Musíme se tam vrátit a vrátíme se tam,“ řekl Alijev.

K uzavření příměří v neděli vyzval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Moskva je podle něj připravena pomoci při řešení kofliktu prostřednictvím Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Dodal, že Rusko znepokojuje rostoucí počet obětí.

Ve Stěpanakertu se v 9:30 ráno místního času (7:30 SELČ) rozezněly výstražné sirény, které následovalo několik výbuchů. Karabašské ministerstvo zahraničí za jejich původce označilo rakety „ozbrojených sil Ázerbájdžánu“.

Město se v uplynulých dnech ocitlo pod palbou hned několikrát, ostřelování tamní obyvatele donutilo uchýlit se do sklepů či krytů. V noci ze soboty na neděli se metropole ocitla bez elektřiny.

Z útoků na vlastní města viní protistranu také Ázerbájdžán, podle kterého se pod palbou arménských sil ocitla Náhornímu Karabachu přilehlá města Terter a Horadiz i druhé největší ázerbájdžánské město Gjandža (Gäncä), napsala agentura AFP. Arménie útok na město odmítla, karabašské síly však uvedly, že se jim zde podařilo zničit vojenské letiště.

Arménský útok na město Gjandža odsoudilo Turecko, které zopakovalo, že podporuje právo Ázerbájdžánu na sebeobranu uvnitř svých mezinárodně uznaných hranic.

Jednotkám neuznané republiky se podle mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanové podařilo sestřelit tři ázerbájdžánská letadla a zneškodnit dva tanky.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev prohlásil, že síly Baku vážně zranily vůdce neuznané republiky Arajika Harutjunjana. Ten v sobotu oznámil, že se na frontě připojí ke svým vojákům a společně s nimi stane v první linii. Prezident také prohlásil, že Baku zničí vojenská stanoviště, ze kterých Arménie ázerbájdžánská města ostřeluje.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhou dobu. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za existence Sovětského svazu a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků.

V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Současný konflikt si na Kavkaze za osm dní vyžádal nejméně 242 obětí; většinu z nich tvoří vojáci Náhorního Karabachu, 14 arménští a 19 ázerbájdžánští civilisté. Baku neuvádí ztráty své armády v konfliktu, jen počty civilistů zabitých arménským ostřelováním.

Reklama

Doporučované