Hlavní obsah

V Karlovarském kraji vznikla koalice, vítězné ANO skončí v opozici

Foto: FB Petra Kulhánka

Budoucí hejtman Petr Kulhánek.

Reklama

10. 12. 2020 9:27

V Karlovarském kraji se zastupitelé po dvou měsících dohodli na podobě krajské koalice. Budou v ní STAN, Piráti, ODS a KDU-ČSL, Místní, VOK i SNK1. Mimo zůstane hnutí ANO, jež krajské volby vyhrálo, a SPD.

Článek

Na uzavření koalice se dohodl blok 21 zastupitelů ze STAN, Pirátů, Místních, SNK1 a VOK s ODS a KDU-ČSL. Nové vedení kraje by mělo v pondělí zvolit pokračující ustavující zastupitelstvo. Jediným kandidátem na hejtmana je lídr kandidátky STAN Petr Kulhánek.

Ačkoli obě uskupení už několik týdnů jednala a shodla se na programových prioritách i koaliční smlouvě, poslední překážkou byly požadavky koalice ODS a KDU-ČSL na početní zastoupení v radě. Nakonec tento týden regionální sněm ODS schválil jeden ze dvou návrhů bloku 21 na prvního náměstka, jednoho radního a jednoho uvolněného zastupitele. Konečnou dohodu nyní obě uskupení potvrdila.

„Shodli jsme se ve všech bodech, nenastal žádný zádrhel. Proto jsme finalizovali koaliční smlouvu a rádi bychom ji v pátek podepsali s tím, že jsme se shodli na všech věcech, které jsou potřeba k pondělnímu zastupitelstvu. To je zejména obsazení výborů,“ řekl kandidát na hejtmana Kulhánek.

Ačkoli blok ODS a KDU-ČSL disponoval ještě hlasem jedné zastupitelky zvolené za SNK1 Jitky Pokorné, výsledná koalice bude bez jejího podpisu. Zůstane ale členem klubu K5 (spolu se zastupiteli ODS a KDU-ČSL).

Výsledná koalice bude mít v zastupitelstvu 25 ze 45 hlasů. Složená bude ale z šesti volebních subjektů, přičemž některé z nich se skládají ze dvou i více stran a hnutí. Roztříštěnost úspěšných volebních stran byla jednou z překážek uzavření většinové koalice.

Hned po volbách se pokusilo sestavit koalici vítězné ANO, a to na půdorysu dosavadní krajské koalice s ODS, Piráty, Místními a nově kandidujícím sdružením SNK1 – Starostové našeho kraje. Jenže sestavení koalice hnutí ANO nevyšlo.

Paralelně vznikl blok 21 zastupitelů ze STAN, Pirátů, Místních, části SNK1 a části VOK (Volby pro kraj). Pro sestavení koalice tak byly v podstatě dvě možnosti, a to vznik dnes potvrzené koalice, nebo koalice sestavená z ANO, ODS a KDU-ČSL s podporou SPD.

„Nebudu vám lhát. štve mě to. A mrzí,“ uvedla na sociální síti Jana Mračková Vildumetzová, předchozí hejtmanka za ANO. „Čtyři roky jsme pro kraj tvrdě makali. Snažili se, aby byl vidět a bylo o něm slyšet. Všechno jsme hlídali, kraj bezchybně hospodařil a hlavně se povedla spousta velkých a konkrétních projektů. Dostavba D6, znepoplatnění úseku Karlovy vary – Cheb, po 20 letech se konečně opravují Císařské lázně, do kraje vstoupil investor BMW, v září se v Sokolově otevřela vojenská škola. A mnoho dalšího. Z toho mám radost. A ještě větší pak, že to lidé ocenili ve volbách.“

Podle Mračkové Vildumetzové ostatní politici v kraji po volbách udělali vše, aby ANO obešli. „Fajn, beru to. Taková je aktuálně u nás politika. Všichni proti ANO,“ dodala bývalá hejtmanka. „Co na tom, že budoucí hejtman nevyhrál volby, neměl nejvíc preferenčních hlasů, a to ani na své kandidátce. Co na tom, že když kdysi vedl Karlovy Vary, tak město nikam neposunul. A zbyla po něm jen prázdná kasa. Když má většinu v zastupitelstvu, právo vést náš region má a já to respektuji. Jen doufám, že to jeho poslepované vedení kraje dokáže alespoň trochu navázat na naši práci. A nevrátí nás tam, kde jsme jako region byli ještě před pár lety. A taky doufám v to, že to vy voliči sledujete a příští rok ve sněmovních volbách společně složíme reparát. Tam už se takhle obejít nesmíme nechat.“

Reklama

Doporučované