Hlavní obsah

V Národním divadle Brno nastudovali Kočár do Vídně s Novákovou hudbou

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

13. 10. 2021 13:58

Národní divadlo Brno ve spolupráci s festivalem Moravský podzim převedlo na jeviště Kočár do Vídně, příběh známý z filmu Karla Kachyni z roku 1966. Divadelníci vycházeli z novely Jana Procházky a spojili ji s hudbou Jana Nováka.

Článek

Právě na tvorbu brněnského skladatele, od jehož narození letos uplynulo 100 let, se Moravský podzim letos zaměřuje.

Komorní příběh venkovské ženy Kristy, které němečtí vojáci pro výstrahu oběsili manžela, se odehrává v posledních dnech druhé světové války. Krista touží pomstít manželovu smrt, a to vraždou mladého vojáka, který k ní přišel na statek a vyzval ji, aby ho koňským povozem odvezla do Vídně. Během cesty Krista čeká na vhodný okamžik pomsty; když však nastane, zabít nedokáže.

„Je to příběh, který lze rozumem těžko pochopit, ale díky Procházkovým slovům a Novákově hudbě jej lze zakusit, pocítit, a tak přijmout,“ uvedl autor režijní koncepce Štěpán Pácl. Protože Pácl náhle onemocněl, převzala režii Aminata Keita.

Novákovu hudbu živě provede Ensemble Opera Diversa pod taktovkou Gabriely Tardonové. „Novák svou hudbou Procházkův příběh neilustruje, ale dává komornímu příběhu válečné vdovy a dezertujícího německého vojáka na konci druhé světové války kontext a prostor. Vznáší ho do obecnější roviny příběhu o smysluplnosti pomsty a smysluplnosti lásky a odpuštění,“ míní Pácl.

V Kachyňově filmu Kočár do Vídně excelovala Iva Janžurová s Jaromírem Hanzlíkem. V divadle ztvární Kristu Hana Drozdová, roli vojáka dostal Pavel Čeněk Vaculík. V dalších úlohách se představí Tomáš David, Michal Bumbálek a Petr Kubes.

Kočár do Vídně má premiéru v pátek v Mahenově divadle. Nejde o standardní inscenaci, ale mimořádný festivalový projekt, takže je v plánu pouze šest repríz.

Reklama

Doporučované