Hlavní obsah

Česko otevírá hranice. Přistávat mohou i letadla ze zemí EU

Tisková konference ministra zahraničí Tomáše Petříčka a premiéra Andreje Babiše. (Video: ČTK, ČTK)

 

Reklama

5. 6. 2020 7:25
aktualizováno • 5. 6. 2020 13:30

Na mimořádném jednání o tom v pátek ráno rozhodla vláda.

Článek

Od dnešního poledne se zcela uvolnilo cestování mezi Českem, Rakouskem a Maďarskem. Po konzultacích s danými zeměmi o tom na mimořádném jednání rozhodla v pátek ráno vláda.

Jednání s Německem dále pokračují, Češi se mohou z Německa od 12:00 vracet bez povinnosti testu na koronavirus. Na německé straně ale dále trvají stávající podmínky. Německo chce koordinovat otevírání svých hranic i s dalšími sousedy, proto nepřistoupilo na úplné zrušení omezení.

„Důležité pro Česko ale je, že Němci do Česka mohou bez omezení na nákupy,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Pro Čechy mířící do Německa platí, že by měli vyjet pouze s odůvodněním, například k lékaři či na obchodní schůzku. Při návratu se dosud museli podrobit testu na koronavirus, tato povinnost od 12:00 přestala platit. Kontroly na hranicích s Německem zavedeny nejsou, na dálnicích v německém vnitrozemí se ale dělají namátkově.

„V případě Polska platí, že k 15. 6. upravíme podmínky pro cestování,“ řekl Petříček. Na hranicích tak dále platí zvláštní režim a budou probíhat kontroly. Ministr dodal, že Česko jedná i s dalšími zeměmi o změně podmínek pro cestování. „Od pondělí bude na našem webu mapa, která bude zobrazovat aktuální podmínky pro cestování do daných zemí,“ uvedl Petříček.

Vláda také rozhodla o otevření všech českých letišť pro přílety ze zemí EU. Dosud bylo možné přistávat pouze v Praze, Brně, Ostraně, Karlových Varech a Pardubicích. Na letištích ale budou do konce června zachovány hraniční kontroly. Kabinet to v usnesení zdůvodnil tím, že při cestování letadly trvá závažná hrozba rozšíření epidemie koronaviru v Česku. Policie by měla kontroly na letištích provádět „flexibilním způsobem přiměřeným aktuální hrozbě v závislosti na vývoji situace“, uvádí schválený materiál.

Maďarsko své hranice otevřelo již v 08:00, čtyřhodinový rozdíl by podle Petříčka neměl přinést problémy, protože už nyní platí mezi zeměmi volný pohyb po dobu 48 hodin. Premiér Andrej Babiš uvedl, že Maďaři usilovali o otevření hranic už od čtvrtka. Česko a Slovensko, ale chtěly demonstrovat, že jsou si nejbližší, otevřely tak dříve. „My jsme chtěli dodržet tradici, že jsou si Češi a Slováci nejbližší,“ uvedl.

Omezení pro cesty na Slovensko byla zrušena od čtvrtka. Vlády hranice se uzavřely v březnu kvůli šíření koronaviru nového typu.

Dosud čeští občané mohli bez povinnosti předkládat negativní test na koronavirus navštívit Slovensko, Rakousko a Maďarsko, museli se ale do 48 hodin vrátit zpět. V případě delších pobytů nebo cest do jiných zemí bylo nutné předložit negativní test na koronavirus nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény.

Česko původně plánovalo uvolnit cestování od 15. června. Babiš se ale tento týden dohodl se svým slovenským protějškem Igorem Matovičem na otevření česko-slovenské hranice už od čtvrtka. Rakousko také od čtvrtka zrušilo kontroly na svých hranicích s výjimkou přechodů do Itálie, takže Češi už nemusí při vstupu do alpské republiky předkládat potvrzení o tom, že nejsou koronavirem nakaženi.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované