Hlavní obsah

V Praze 6 by mohly být tři městské domy se 42 startovacími byty pro mladé

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

15. 11. 22:28

V bytových domech, které chce v pražské Ruzyni stavět Praha 6, by mělo být 42 nájemních malometrážních bytů. Podle plánů radnice by měly sloužit zvláště mladým lidem jako takzvané startovací bydlení.

Článek

Na podobu plánovaných městských bytových domů a rovněž mateřské školy v Ruzyni vypsala Praha 6 v červnu architektonickou soutěž. Vyhrál ji návrh architektů Martina Němce a Petra Dvořáka z ateliéru A.D.N.S. architekti.

V plánovaných třech bytových domech na městských pozemcích v Rakovnické ulici v Ruzyni by mohlo být 20 bytů o dispozici 1+kk a 22 bytů o dispozici 2+kk. „Byty jsou malé, mají v průměru mezi 30 až 40 metry čtverečními,“ řekl na pondělním zasedání zastupitelstva Prahy 6 místostarosta Jakub Stárek (ODS), v jehož gesci je územní rozvoj městské části. Dodal, že k mnohým bytům podle návrhu z dílny ateliéru A.D.N.S. architekti patří soukromé předzahrádky a navržené jsou rovněž ozeleněné terasy a pobytové střechy u jednotlivých domů. Parkování by podle Stárka mělo být většinou přímo u bytových domů na povrchu.

Součástí soutěže byl i návrh nové mateřské školy, jejíž výstavbou se zvýší kapacita míst pro děti ve školkách zřizovaných Prahou 6 o 50 míst. Architekti Němec a Dvořák navrhli školku jako jednopodlažní objekt se zelenou střechou. Budovu školky lze navíc podle Stárka v budoucnu změnit podle potřeby například na kulturní centrum, denní stacionář, zařízení pro seniory a podobně.

Navrhovanou podobu nájemních městských bytových domů a školky ocenili na zasedání i někteří opoziční zastupitelé. Pochvalně se o projektu vyjádřili mimo jiné opoziční zastupitel a předseda Kontrolního výboru zastupitelstva Petr Palacký (Strana Zelených) a opoziční zastupitelka a předsedkyně Komise bytové politiky Jana Kabelová (Piráti).

Vítěze architektonické soutěže vybrala porota, v níž zasedli mimo jiné architekti Jan Mužík, Luboš Pata, Petr Šikola a Petr Vávra. Porotci posuzovali osm podaných soutěžních projektů. Soutěž vyhrál návrh od A.D.N.S. architektů, druhou příčku obsadil návrh z dílny Znamení čtyř - architekti a třetí místo připadlo Architektonickému ateliéru ARKÁDA, sdělil již dříve ČTK mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

Praha 6 je jednou z největších pražských městských částí. Rozkládá se na ploše 4156 hektarů, žije tu přes 100.000 lidí. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan. Radnici šesté městské části vede starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Koalici tu vytvořily TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN. Ve 45členném zastupitelstvu mají 27 hlasů. V opozici jsou Piráti, ANO a Zelení.

V Praze 6 je nyní 33 mateřských škol. Městská část Praha 6 rovněž zřizuje 15 základních škol, do kterých podle radní městské části Marie Kubíkové (ODS) chodí zhruba 9000 žáků.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované