Hlavní obsah

Válková se o tu pozici nemá ucházet, řekl Babiš a volal Zemanovi

Připomeňte si Helenu Válkovou ve Výzvě Seznamu: „Nestydím se, Babiš ve mě věří.“ Co dál řekla ke své minulosti?Video: Markéta Bidrmanová, Seznam Zprávy

 

Reklama

11. 1. 2020 20:35

Premiér Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že by se bývalá ministryně spravedlnosti a nynější vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) neměla ucházet o post ombudsmanky. Řekl to v sobotu televizi Prima.

Článek

Babiš Primě dále řekl, že s prezidentem Milošem Zemanem, který Válkovou na veřejnou ochránkyni práv navrhl, o situaci mluvil už v pátek.

Ve stejný den také Válková řekla České televizi, že nominaci odmítne. Nevyloučila ale, že přesto ombudsmankou bude, protože – podle ní – ji prezident Zeman nemusí vyhovět.

Není to tak úplně pravda. Jak upozornila na sociálních sítích někdejší ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, předpokladem platné kandidatury je souhlas s ní ze strany nominovaného. „To znamená, že i kdyby prezident trval na její kandidatuře a ona v Poslanecké sněmovně sdělila, že kandidovat nechce, pak ji volit nelze, neboť nesplňuje předpoklady volby,“ napsala Wagnerová.

Válková byla v posledních dnech kritizována kvůli svému článku z konce 70. let, pod nímž je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem.

Odmítnutí nominace ovšem Válková zdůvodnila jen svým někdejším členstvím v komunistické straně. V souvislosti s kritizovaným článkem s Urválkem, který mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou, prohlásila, že za svými odbornými pracemi si dále stojí.

Podle Babiše se situace od původního Zemanova návrhu změnila. Zmínil v té souvislosti informace, které se objevily v médiích, a také některá vyjádření Válkové. „Myslím si, že by měla odmítnout ten návrh pana prezidenta. On to navrhoval v nějaké situaci a teď zkrátka poté, co proběhlo v mediálním prostoru, si myslím, že by bylo lepší, že se zkrátka o pozici nebude ucházet,“ řekl Babiš Primě.

Na článek Válkové a Urválka upozornil ve čtvrtek server Info.cz, stať popisovala nutnost resocializace pachatelů trestných činů za pomoci takzvaného ochranného dohledu. Ten umožňoval soudům podle serveru například přikázat odsouzeným pobyt jen v určitém obvodu, uvalit zákaz návštěvy určitých míst nebo znemožnit změnu zaměstnání. Ochranný dohled byl za komunistické totality využíván k šikaně odpůrců režimu.

Babiš Válkovou nehájí, článek mu vadí. „To je (Urválek) komunistický esesák, to je zrůda a bohužel ona (Válková) má smůlu, že měli ten společný článek. To se nedá obhájit,“ dodal Babiš.

Válková po zveřejnění informací o článku v médiích tvrdila, že se Urválek pod článek jen podepsal, že nevěděla, kdo Urválek je a že také nevěděla o zneužívání ochranného dohledu. „Připravuji trestní oznámení teď už, protože opravdu mě to poškozuje, a soudní žalobu,“ sdělila dnes Primě.

Současné ombudsmance Anně Šabatové končí šestileté funkční období v únoru. Veřejného ochránce vybírá podle zákona Sněmovna z kandidátů, které navrhne prezident a Senát. Horní komora Parlamentu nominovala vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse.

Helena Válková na TV Prima.Video: Partie televize Prima

Reklama

Související témata:

Doporučované