Hlavní obsah

Varování před covid-19 nezabralo, Trump uspořádal předvolební mítink

Foto: Profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump přichází na svůj předvolební mítink v Tulse.

Reklama

21. 6. 2020 8:10

Americký prezident Donald Trump v sobotu večer místního času mítinkem v Tulse v Oklahomě obnovil své předvolební akce, které přerušil na více než tři měsíce kvůli pandemii nemoci covid-19.

Článek

Stalo se tak i přes varování představitelů zdravotnických úřadů ohledně přetrvávajícího nebezpečí nákazy koronavirem a navzdory riziku střetů Trumpových stoupenců a odpůrců ve městě, napsala agentura AP. Podle agentury přišlo na mítink méně lidí, než se očekávalo.

Trump obvinil média, že voliče od účasti na akci odrazovala. Ve svém projevu Trump rovněž napadl demonstrace proti rasismu reagující na smrt černocha George Floyda při zatýkání policií a hájil svůj postup proti pandemii nemoci covid-19, což byla dvě témata, kvůli nimž se v poslední době stal terčem kritiky.

„Levicový dav se snaží vandalským způsobem ničit naše dějiny, znesvětit památníky, strhávat sochy a trestat a pronásledovat každého, kdo se nepodvolí jejich požadavkům absolutní kontroly. My se nepodvolíme,“ prohlásil republikánský prezident, který v současné době v průzkumech veřejného mínění zaostává za svým demokratickým soupeřem Joe Bidenem. Toho Trump na mítinku označil za „loutku radikální levice“.

K boji proti koronaviru, jímž jsou Spojené státy ze všech světových zemí postiženy nejhůře, Trump řekl, že USA dělají velké množství testů, a proto mají velké množství nakažených. „Když v takové míře testujete… nacházíte více případů. Řekl jsem svým lidem, aby testování zpomalili,“ prohlásil Trump, podle něhož bylo v USA otestováno již 25 milionů lidí. Nejmenovaný představitel Bílého domu podle agentury Reuters řekl, že prezident tento svůj výrok „očividně myslel jako vtip“.

Stát Oklahoma ve volbách v roce 2016 výrazně podpořil Trumpa. Odhadovalo se, že mítink na stadionu s kapacitou 19 000 diváků by mohl být největší uvnitř konanou akcí v zemi od zavedení opatření proti šíření koronaviru, s nimiž americké úřady začaly v březnu. Zástupy prezidentových příznivců ale podle AP nakonec zůstaly za očekáváním a na stadionu bylo množství sedadel a míst k stání volných.

Podle agentury AP mnozí Trumpovi přívrženci, kteří ke stadionu v Tulse přišli, neměli navzdory doporučení zdravotnických úřadů nos a ústa zakryté rouškou. Tu dostali u vchodu do stadionu a většinou si ji nasadili. Také jim byla změřena teplota.

V Tulse v posledním týdnu vzrostl počet případů koronaviru a ředitel místního zdravotnického úřadu vyzýval k odkladu mítinku. Republikánský guvernér Oklahomy Kevin Stitt ale prohlásil, že shromáždění bude bezpečné. Mluvčí Trumpovy kampaně pro volby 2020 Tim Murtaugh nicméně v sobotu oznámil, že šest lidí, kteří pomáhali při přípravě předvolebního mítinku, mělo pozitivní test na koronavirus.

V centru Tulsy se v noci na dnešek SELČ sešly stovky Trumpových odpůrců, kteří na některých místech zablokovali dopravu. Byla mezi nimi i skupina demonstrantů z hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které upozorňuje na případy policejního násilí na černoších.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované