Hlavní obsah

Varovné ruce na dálnici D10 nově brání jízdě v protisměru

Foto: Liberecký kraj

Nové varovné značky na Liberecku.

Reklama

2. 10. 2020 12:06

Na dálnici D10 u Příšovic na Liberecku jsou nové výrazné značky. Varovně vztyčené dlaně mají řidičům zabránit vjet na dálnici do protisměru.

Článek

„Po zkušenostech s opakovaným vjetím do protisměru jsme se po projednání s dopravními inženýry Policie ČR rozhodli, že na vybraných mimoúrovňových křižovatkách v kraji umístíme toto varovné značení,“ uvedl Jan Čáp, vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje.

Toto varování znají řidiči z dálnic v Rakousku, na Slovensku, v Chorvatsku anebo ve Slovinsku. V České republice se značka poprvé objevila loni na jaře na dálnicích D1, D2 a D6. V Libereckém kraji se varovné ruce na výrazném, svítivě žlutém podkladu objeví na sjezdech ze silnic I. třídy v Hodkovicích, v ulici České mládeže v Liberci a v Machníně – tedy na místech, kde dochází k nejčastějším porušením předpisů.

V současné době také prochází přestavbou křižovatka Rádelský mlýn, z níž v minulosti rovněž řidiči vjížděli ve směru od Jablonce do protisměru. „Tato křižovatka vznikla na počátku sedmdesátých let a dnešním nárokům na bezpečný provoz již nevyhovovala. Po přestavbě bude odpovídat dopravním požadavkům současné doby,“ dodal Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Jízda v protisměru je jednou z nejnebezpečnějších dopravních situací, která může na pozemních komunikacích nastat. Policie v České republice ročně zaznamená až tři sta takových případů. V případě, že už taková situace nastane, je nutné zachovat klid. Auto je třeba odstavit ke krajnici, zapnout výstražná světla, obléct si reflexní vestu, odejít do bezpečí za svodidla a zavolat linku 158. „V žádném případě by se řidiči neměli pokoušet otáčet a situaci řešit sami. Policii je třeba volat i v případě, že auto v protisměru sami potkají,“ zdůraznil Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované