Hlavní obsah

Oheň v ulicích Paříže, poškozený Vítězný oblouk. Záběry ukazují nejbrutálnější protesty za posledních deset let

Členové hnutí žlutých vest protestovali v Paříži proti zvyšování cen pohonných hmot. (Video: Lukáš Marek, AP)

 

Reklama

2. 12. 2018 10:14

Sobotní protesty proti zvyšování cen pohonných hmot ve Francii skončily velkými materiálními škodami a zraněním více než 130 lidí. V Paříži byl kromě jiného poškozen interiér Vítězného oblouku. Zástupci protestujících „žlutých vest“ nabídli vládě dialog.

Článek

Prezident Emmanuel Macron svolal na dnešek mimořádnou schůzi vládních činitelů k situaci a ministr vnitra Christophe Castaner nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu, informoval francouzský tisk. Prezident Macron ihned po svém návratu ze summitu skupiny G20 v Argentině zamířil k Vítěznému oblouku, aby si prohlédl škody.

Vládní mluvčí Benjamin Griveaux řekl, že vláda posuzuje všechny způsoby, jak zabránit dalším protestům.

Protesty proti zvýšení cen

Francouzi od 17. listopadu protestovali v sobotu už potřetí v rámci hnutí takzvaných žlutých vest nejen kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, ale proti růstu životních nákladů obecně. K sobotním akcím se připojilo v celé zemi na 750 000 lidí, zranění utrpělo podle policie 133 lidí a ze 412 předvedených osob policie ponechala 378 ve vazbě. Mezi zraněnými je 23 policistů. Hlášeny jsou značné materiální škody a pozorovatelé události označují za nejhorší občanský nepokoj ve Francii za více než desetiletí. Protesty si nepřímo vyžádaly také tři oběti na životech. Poslední z nich je řidič, který v noci na dnešek zemřel při nehodě na zatarasené silnici. Před ním už dříve zemřeli na jiných místech motorkář a chodkyně.

Video obsahuje informace o průběhu demonstrací během soboty. Počet zadržených a zraněných vzrostl. (Video: Šimon Trantina, Reuters)

Dnes protesty pokračovaly na západě země, v Bretani, kde demonstranti blokují přístup k firmě, která zásobuje více než 170 restaurací. Problémy jsou i v departementu Var na jihu země.

Deset zástupců žlutých vest v týdeníku Le Journal du Dimanche vládě nabídlo dialog.

"Buďme zodpovědní a nabídněme vládě, jak z této krize vyjít. Jsme skupina občanů, která je čestným zastoupením Francie, jež trpí a cítí se být zanechaná na pospas. Chceme být mluvčími konstruktivní zloby," napsala skupina, jež se chce distancovat od radikalizace a která tvrdí, že za žlutými vestami stojí 80 procent Francouzů. Griveaux řekl, že je vláda připravena se zástupci žlutých vest hovořit.

K protestujícím v Paříži se připojovaly skupiny maskovaných mužů, z nichž někteří měli tyče a sekery. V Paříži převraceli a zapalovali automobily. „Musíme přemýšlet o opatřeních, která zabrání tomu, aby se to opakovalo,“ řekl Griveaux.

Macron svolal na dopoledne schůzku s premiérem Édouardem Philippem a Castanerem.

Ředitel centra pro národní památky Philippe Bélaval v sobotu zveřejnil video z Vítězného oblouku, u nějž se protesty také odehrávaly. Ze záběrů je patrné, že je interiér poškozen. Zvenčí je Vítězný oblouk popsán černým sprejem. Bélaval oznámil, že památka zůstane dnes pro veřejnost uzavřena, aby mohla být co nejrychleji uvedena do pořádku.

5000 policistů v akci

Francouzský tisk dnes probírá sobotní události a uvádí, že Castaner ve svém dnešním projevu nevyloučil, že sáhne i k výjimečnému stavu. Ministr také pochybuje o tom, že ti, kteří rabovali a ničili, byli skuteční členové hnutí žlutých vest.

K hnutí se zřejmě připojili radikálové. Mezi zatčenými je podle něj nicméně málo lidí, které lze označit za výtržníky. „Žluté vesty se nechaly zahltit profesionálními vandaly, kteří ale umí utéct a uniknout zatčení,“ řekl ministr.

V Paříži bylo k zásahům povoláno 5000 policistů a novináři se ptají, zda to nebylo málo. Mnozí z policistů přiznali, že byli v sobotu vyčerpaní a že se cítili být ohroženi, protože měli pocit, že jich není dostatečné množství.

Mimo Paříž je nejvíc problémů hlášeno z měst Puy-en-Velay, Tours, Tarbes, Marseille a Dijon. Úřady zatím nejsou schopné škody vyčíslit.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované