Hlavní obsah

Dominik Duka při promluvě na svatováclavské pouti vzpomínal na války i T. G. Masaryka

Foto: Šimánek Vít, ČTK

Kardinál Dominik Duka promluvil na tradiční svatováclavské poutní mši.

Reklama

28. 9. 2018 13:19

Pouť připomíná světce a patrona české země svatého Václava, který byl v tomto místě v roce 935 zavražděn.

Článek

Na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi se v pátek uskutečnila tradiční poutní mše. Připomíná světce a patrona české země svatého Václava, který byl v tomto místě v roce 935 zavražděn.

Průvod s relikviemi svatého Václava dorazil na náměstí v 10 hodin. Kardinál Dominik Duka ve své promluvě mimo jiné vzpomínal na útrapy Čechů během světových válek a obou totalit, mluvil o odhodlání bránit vlast a zmínil se také o prvním československém prezidentovi Tomáši Garriguu Masarykovi. Mši, kterou sloužil arcibiskup Jan Graubner, sledovaly tisíce lidí.

Duka zahájil svou promluvu zmínkou, že při svatováclavské pouti vystupuje silně do popředí i jinak vždy přítomný vojenský, armádní a bezpečnostní prvek. Připomněl, že i svatý Václav sám nejednou vojensky vystoupil, jak tomu nasvědčují poranění na jeho lebce.

„V tento výroční den svatováclavské pouti stojíme před památkou bezpočtu statečných mužů, odhodlaných žen a nevinných dětí. Obávám se, že většina naší společnosti si neuvědomuje, o jak rozsáhlé utrpení v první světové válce šlo,“ řekl Duka.

Jsme odhodlaní bránit vlast?

Duka mluvil také o utrpení lidí během dvou totalit. „S tímto vědomím bychom se měli zamyslet nad naším vztahem k národu a našim dějinám a k naší vlasti,“ řekl.

Následně položil otázku, jak dalece jsou lidé ochotni svou zem chránit a zajistit v ní bezpečný domov dětem a starcům. „Je mezi námi dost takových, kteří z bitvy utečou, protože nemají k zemi ten pravý milující vztah. Nemysleme si ani minutu, že síla vojska se měří počtem zbraní. Je jí totiž jen míra odhodlání bránit svou vlast. Všechny války až do první světové byly vyhrány sedláky, kteří hájili své grunty, svou vlast, hájili srdnatě, ano vášnivě, protože jejich grunty byly jejich součástí,“ řekl kardinál.

Je pokrytecké upírat právo na vyrovnání státu s církvemi

Duka citoval z díla T. G. Masaryka s názvem Světová revoluce z roku 1925. Použil například Masarykův citát, ve kterém uvádí, že opravdová svoboda svědomí, tolerance a uznávání dobrého a lepšího musí být nejen glorifikována, nýbrž také praktikována, a to ve všech oborech veřejného života. „Myslíme, že je na výsost pokrytecké pod praporem tohoto muže (TGM) bojovat proti křesťanům a našim církvím, upírat plné právo na částečné vyrovnání státu s církvemi,“ řekl Duka.

Mše se zúčastnil mimo jiné předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), další senátoři a poslanci a zástupci armády a velvyslanci.

Kromě poutní mše se v souměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav v pátek koná i řada dalších akcí. Například na náměstí sv. Václava se pořádají historické trhy, v bazilice svatého Václava se pak od 17 hodin uskuteční chrámový koncert.

Nejstarší české poutní místo 

Mariánské náměstí a jeho širší okolí je uzavřeno pro dopravu, lidé musí svá vozidla zaparkovat na okraji města nebo v menších postranních ulicích. Na dopravu i bezpečnost dohlíží policie. Začátek mše narušily sprosté výkřiky obyvatele jednoho z okolních domů, který pokřikoval na promlouvající představitele církve. O muže se na místě začala zajímat policie.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Tradičně se tam 28. září u příležitosti svátku svatého Václava scházejí tisíce věřících. Národní svatováclavskou pouť obnovila v roce 2003 římskokatolická církev. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal papež Benedikt XVI. Tehdy na akci dorazilo 50 tisíc lidí. Ve Staré Boleslavi se vedle duchovního programu konají koncerty a tradiční pouťové zábavy.

Svatý Václav byl zavražděn svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované