Hlavní obsah

Ve voze s Masarykem i následníkem habsburského trůnu. Vítejte v prezidentském vlaku, který brázdí republiku

Prezidentský vlak v Brně zůstane do pondělí. (Video: Natálie Kuzmová, Jan Kozel, Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy)

 

Reklama

29. 6. 2018 18:59

Návštěvníci brněnského výstaviště mohou do pondělí obdivovat jedinečný prezidentský vlak. Souprava složená z vagonů, v nichž jezdili následník habsburského trůnu František Ferdinand d'Este nebo první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, bude až do druhého září projíždět českými a slovenskými městy.

Článek

Dvojitá skla v bronzových rámech, skvělé odhlučnění, obložení z australského třešňového dřeva a na svou dobu jedinečný komfort. Prezident Tomáš Garrigue Masaryk dostal k osmdesátinám salonní vůz, který se vymykal tehdejší době. Vítejte v prezidentském vlaku, který v pátek pár minut po půlnoci dorazil na brněnské výstaviště.

Unikátní soupravu sestavili pracovníci Národního technického muzea a Českých drah ke stým narozeninám republiky. Až do druhého září bude projíždět patnácti městy v Česku a na Slovensku. Do pondělí zůstává v Brně, nedaleko pavilonu A.

Masarykův vůz šťastnou náhodou a díky nadšencům přečkal komunistickou éru a teď si jej mohou prohlédnout návštěvníci speciálního prezidentského vlaku. „Jedinečnost spočívá v celé soupravě. Taková u nás na kolejích ještě nejela a nejspíš už ani nepojede. Tři z pěti dochovaných prezidentských vozů jsou stále pojízdné a mají potřebné doklady, proto mohly přijet až do areálu výstaviště,” řekl ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Návštěvníci mohou také nahlédnout do vozu, v němž trávila čas rodina habsburského následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Vyrobila jej v roce 1909 společnost Ringhoffer v Praze, po vzniku Československa už jím jezdil Tomáš Garrigue Masaryk. Vagon sloužil až do roku 1959, kdy přešel do muzejních sbírek. „Kdyby se nezapojili nadšenci, už nemusel existovat,” řekl Michal Novotný z Národního technického muzea. Měl totiž posloužit jako zázemí železničním dělníkům.

Zájemci na výstavišti uvidí také parní lokomotivu Rosničku a další vozy, v nichž jezdili komunističtí prezidenti. „Na to, jak jsou některé vozy staré, je znát, jak to měli krásně vymyšlené. Cestování takovým vlakem mohl být zázrak,” zasnil se návštěvník Jiří Kaplan.

Prezidentský vlak v Brně zůstává do pondělí. Lidé si jej u pavilonu A mohou prohlížet od desíti ráno do šesti hodin večer. Vstup je zadarmo, do areálu lidé projdou přes kongresové centrum.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované