Hlavní obsah

Ve Washingtonu se setkali ministři zahraničí NATO. Šéf Aliance varoval před Ruskem

Ve Washingtonu se sešli ministři zahraničí NATO u příležitosti 70. výročí založení Aliance.Video: Jana Lipská, Vojtěch Gavriněv , AP

 

Reklama

3. 4. 2019 20:22

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval před hrozbou, kterou pro Severoatlantickou alianci představuje Rusko. Na setkání promluvil i český ministr zahraničí Petříček.

Článek

Ve středu se ve Washingtonu u příležitosti 70. výročí vzniku organizace setkali ministři zahraničí členských států. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Moskvu přitom znovu vyzval, aby se vrátila k podmínkám smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Stoltenberg vystoupil jako vůbec první šéf Aliance na společném zasedání obou komor Kongresu USA a vysloužil si ovace vestoje.

„NATO nemá v úmyslu rozmístit v Evropě jaderné rakety,“ prohlásil Stoltenberg. „NATO však vždy podnikne nezbytné kroky k přesvědčivému a účinnému odstrašení,“ dodal.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček se představil jako reprezentant mladší generace. „Bylo mi 18 let, když se Česká republika přidala k NATO. Celou svoji dospělost jsem tak členem Aliance. Jedna z výzev pro moji generaci je nejspíš to, že NATO bereme jako samozřejmost,“ řekl Petříček na ministerské konferenci ve Washingtonu.

Aliance je podle něj nejúspěšnější organizací zajišťující kolektivní obranu. Měla by podle Petříčka více spolupracovat s Evropskou unií kvůli hybridní povaze vojenských i nevojenských hrozeb.

Stoltenberg vystoupil na společném zasedání obou komor Kongresu USA. Šéf NATO svou řeč rovněž využil k obraně „nejúspěšnější aliance v historii“, která je často terčem kritiky ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„NATO je dobré pro Evropu, je ale dobré i pro Spojené státy,“ nechal se slyšet Stoltenberg. Aliance podle něj nechce nové závody ve zbrojení. „Nechceme novou studenou válku. Ale nesmíme být naivní,” dodal. „Naše aliance neexistuje 70 let jen kvůli pocitu nostalgie či sentimentu. NATO tu stále je, protože je to v národním zájmu každé z našich zemí,” doplnil Stoltenberg. Debaty o odlišných postojích některých členských zemí nejsou podle něj „známkou slabosti, ale naopak známkou síly”.

Generální tajemník NATO se v úterý setkal právě i s Donaldem Trumpem, který naléhá na členy Aliance, aby na společnou obranu poskytovali více peněz.

Trump od nástupu do Bílého domu od členů NATO opakovaně žádá, aby vydávali na obranu ročně nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu, což nemalá část z nich včetně České republiky zatím nečiní. V úterý řekl, že by členové Aliance měli platit ještě víc než dvě procenta. Loni prezident na summitu Aliance hovořil o čtyřech procentech.

Jak funguje Severoatlantická aliance? Podívejte se na krátké video, které vám ji představí. Video: Jana Lipská, Veronika Šiklová, Tomáš Urbánek

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované