Hlavní obsah

Večerní demonstrace v Chemnitzu si vyžádaly několik zraněných

Video: AP

 

Reklama

27. 8. 2018 21:03

Večerní demonstrace v Chemnitzu (Saské Kamenici) nedaleko českých hranic si vyžádaly několik zraněných, uvedla policie. Ta proti demonstrujícím, kterých je několik tisíc, nasadila vodní děla. Na místě jsou stovky policistů. Protesty souvisí s nedělní násilnou smrtí pětatřicetiletého Němce a následnými útoky na přistěhovalce.

Článek

V centru čtvrtmilionového města jsou dvě velké skupiny demonstrantů - na jedné straně asi 2000 lidí na akci pořádané pravicově populistickým hnutím Pro Chemnitz, na druhé kolem 1000 osob na protestu sdružení Chemnitz Nazifrei (Chemnitz bez nacistů), které dává najevo svůj odpor vůči extrémní pravici.

„Z obou shromáždění létaly světlice a další předměty. Tím utrpělo zranění několik lidí, kteří nyní musí být ošetřeni,” uvedla na Twitteru policie. Upozornila také, že v jednom z parků v centru města se někteří lidé ozbrojili kameny. Více než stovka osob se zamaskovala. Objevily se i informace o tom, že zaznělo několik hitlerovských pozdravů. Policie, podle níž se ale většina protestujících projevuje pokojně, je prověřuje.

Rozbuškou napětí, které se ve východoněmeckých městech projevuje opakovaně, se stal spor, jenž si v noci ze soboty na neděli vyžádal jednoho mrtvého a dva zraněné. Mrtvým je německý občan. Podezřelými jsou dva muži ve věku 21 a 22 let z Iráku a Sýrie, které soud poslal do vazby. Bližší okolnosti činu policie stále objasňuje, hovoří ale o bezdůvodném útoku.

V neděli odpoledne se kvůli činu uskutečnila dvojice protestů, do nichž se zapojili i pravicoví extremisté. Radikálové navíc napadali přistěhovalce a neněmecky vypadající osoby.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované