Hlavní obsah

Velká část sportovců v Riu se vyhnula testování na doping

 

Reklama

28. 10. 2016 13:28

Řadu sportovců „nešlo nalézt”, uvedla světová antidopingová agentura.

Článek

Světová antidopingová agentura (WADA) zveřejnila dva měsíce po skončení letní olympiády zprávu, ve které kritizuje spolupráci pořadatelů při testování sportovců v Rio de Janeiru.

WADA to uvedla, když zveřejnila Zprávu nezávislých pozorovatelů, kteří sledovali, jak při olympiádě funguje antidopingový program.

Podle světové antidopingové agentury se během her podařilo udělat o téměř 500 dopingových testů méně, než měli komisaři v plánu.

WADA také píše, že v některých dnech nebylo možné dokončit až polovinu testů, protože od pořadatelů neměli komisaři dost informací o tom, kde se sportovci pohybují, a tak se je nepodařilo v olympijské vesnici vyhledat.

Na účastníky olympijského turnaje v kopané, píše antidopingová agentura, se v rámci předzápasových dopingových testů nedostalo vůbec.

Zklamání antidopingové agentury z práce v Riu je podle zprávy o to větší, že komisařům se nepodařilo vyhledat zejména sportovce z těch odvětví, která jsou z hlediska dopingu nejvíce riziková.

V dokumentu se totiž uvádí, že z 11 470 sportovců v Riu nemají více než čtyři tisíce žádný záznam o testování v roce 2016. Téměř dva tisíce z nich jsou právě sportovci tzv. rizikových sportů.

„Tato situace narušuje respekt a důvěru mezi sportovci v antidopingový program a poskytuje příležitost pro sportovce, kteří budou chtít s antidopingovými kontrolami manipulovat," uvedla WADA.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované