Hlavní obsah

Většina predátorů patří do skupiny „normální chlapi“, říká režisér Vít Klusák

Hostem Ušáku byl režisér Vít Klusák.Video: Jaromír Bosák

 

Reklama

8. 9. 2020 10:00

Jméno Víta Klusáka je ve světě filmu, především toho dokumentárního, velmi dobře známé. Český sen, Český mír, Svět podle Daliborka, Matrix AB - to jsou některé jeho filmy, které velice zaujaly diváckou veřejnost.

Článek

V současnosti se hodně mluví o filmu V síti. Dokument se stopáží celovečerního filmu odhaluje temná zákoutí světa internetu. V nich se pohybují stovky mužů, kteří sexuálně zneužívají děti.

I sám režisér Klusák byl překvapen, kolik takových predátorů se díky několika falešným profilům podařilo kontaktovat. Smutným paradoxem je, že jen minimální část z nich je pod vlivem sexuální úchylky, většina patří do skupiny „normální chlapi“.

Vít Klusák říká, že zmíněným mužům jde o dominanci, nezletilé dívky jsou pro ně lehkou kořistí. Pro potřeby filmu bylo tedy nutné vybrat herečky, které vzhledově odpovídaly kategorii dvanáctiletých dívek. Samozřejmě do detailu musely být připraveny i „pokojíčky“ ve studiu, aby byl výsledný dojem pro predátory uvěřitelný.

Velká část natočeného materiálu slouží v současné době i policii, která vyšetřuje desítky pachatelů. „Policie sama nemůže rozjet takovou akci, protože zákon jí, na rozdíl od USA nebo Velké Británie, provokaci nepovoluje,“ vysvětluje Klusák.

Sám už ale nemá sílu sledovat znova ať už úryvky z filmu, nebo hrubý materiál, raději tyto věci nechává vyřizovat produkční.

Úspěšný režisér se musí vyrovnávat i s tím, že mu leckdo vyčítá, že netočí ryzí dokumenty, že používá stylizaci a děj posouvá i pod režijním vedením. Vidí to jako přirozený způsob práce, tím spíše, pokud tento postup nijak nezakrývá.

V Ušáku se můžete dozvědět i to, jak to má s Babišovým mediálním guru Markem Prchalem, jestli se zase vrátí k fotografii, kterou vystudoval, nebo co zrovna natáčí se svou ženou Marikou.

Celý rozhovor s Vítem Klusákem si můžete pustit v úvodním videu.

Ušák Jaromíra Bosáka vychází na Seznam Zprávách v premiéře každé úterý v 10:00. Archiv pořadu najdete zde.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované