Hlavní obsah

Vinohradské divadlo bude mít v podzemí novou scénu pro 300 diváků

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

15. 1. 20:04

V pražském Divadle na Vinohradech vznikne nová scéna pro zhruba 300 diváků. Vybudována bude v podzemí při plánované kompletní rekonstrukci divadla.

Článek

Náklady na vyhloubení nové scény zatím nejsou známy. Rekonstrukce by mohla začít v divadelní sezóně 2023 až 2024 a trvat by měla několik let. Důvodem oprav je špatný technický stav jeviště i samotné budovy. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907 a nikdy nebylo kompletně opraveno.

„Každé velké divadlo má druhou scénu. Divadlo na Vinohradech má sice studiovou scénu, ale ta je malá,“ řekl předseda magistrátního výboru pro kulturu Jan Wolf.

Nová scéna bude vyhloubena pod volným prostranstvím, které je za budovou divadla v Římské ulici a kde nyní parkují auta. Podle dřívějších plánů měla být pod současným jevištěm a hledištěm. „To ale kdysi narazilo na politický nesouhlas, protože jako ekonomicky výhodnější se ukázala varianta za divadlem v Římské ulici,“ řekl Wolf. Přístup na novou scénu by měl být historickou budovou divadla.

Náklady na výstavbu nejsou zatím známy. Zahrnuta by ale měla být do celkové rekonstrukce divadla, která má začít zhruba za 2,5 roku. Podle Wolfa by všechny práce, tedy rekonstrukce i stavba nové scény, mohly vyjít až na dvě miliardy korun. Divadlo nyní hledá projektanta oprav. Projekt by mohl být dokončen v příštím roce, následně divadlo vybere stavební firmu. Konečná cena tak bude známá až poté.

Celková rekonstrukce by měla trvat dva až tři roky. Jen oprava samotného jeviště z roku 1926, jehož autorem je František Křižík a které zásadní rekonstrukcí nikdy neprošlo, zabere dva roky. Kromě jeviště je nutné opravit mimo jiné elektroinstalaci, sociální zařízení, ale také výzdobu včetně fresek a fasády.

Divadelní soubor by měl být při rekonstrukci zachován. „Bude hodně hrát zájezdová představení a bude hostovat v Hudebním divadle v Karlíně a na některé ze scén Národního divadla,“ řekl Wolf.

Secesní budova na náměstí Míru vznikala v letech 1905 až 1907 podle návrhu architekta Aloise Čenského. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907 a prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované