Hlavní obsah

Vinohradské divadlo by se kvůli opravě mohlo uzavřít v roce 2023

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

14. 1. 21:07

Divadlo na Vinohradech v Praze by se kvůli kompletní rekonstrukci mohlo uzavřít na několik let nejspíš v divadelní sezóně 2023 až 2024.

Článek

Divadlo nyní hledá projektanta oprav, předpokládaná cena projektu je maximálně 70 milionů korun. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl předseda magistrátního výboru pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Důvodem oprav je mimo jiné špatný technický stav jeviště i samotné budovy. Na kolik přesně opravy vyjdou a kdy přesně začnou, zatím není jasné. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907.

„Vítěz soutěže bude mít 18 měsíců na zhotovení projektové dokumentace. Pokud vše poběží bez problémů, bude projekt hotov v roce 2022 a následně bude v soutěži vybrán zhotovitel. To znamená, že by se nemělo hrát od sezóny 2023 až 2024,“ řekl Wolf.

Celková rekonstrukce by podle něj měla trvat dva až tři roky. Jen oprava samotného jeviště z roku 1926, jehož autorem je František Křižík a které zásadní rekonstrukcí nikdy neprošlo, zabere dva roky. „Jeviště je ve špatném stavu a právě jeho oprava byla spouštěčem pro celkovou rekonstrukci. Opravit je třeba v podstatě vše, od sociálního zařízení přes výzdobu včetně fresek až po fasádu,“ řekl Wolf.

Divadlu odborníci v uplynulých letech zakázali používat několik jevištních technologií. Některá představení tak musela být stažena, jiná přesunuta či upravena jejich jevištní výprava. Problémy má divadlo jak s jevištěm, tak třeba s elektroinstalacemi.

Na kolik oprava vyjde, zatím není jasné. Bude mimo jiné záležet na podobě a ceně projektu či výsledku tendru na dodavatele. V minulosti zazněly odhady, že by rekonstrukce mohla vyjít až na miliardu korun.

Secesní budova na náměstí Míru vznikala v letech 1905 až 1907 podle návrhu architekta Aloise Čenského. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907 a prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva. Divadlo nikdy nebylo kompletně rekonstruováno.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované