Hlavní obsah

Vinyla nově ocení také mladé hudební novinářky a novináře

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

23. 11. 2020 22:00

Desátý ročník hudebních cen Vinyla, jejichž vyhlášení se uskuteční 24. února příštího roku, nově ocení mladé hudební novinářky a novináře.

Článek

Vedle hudebních kategorií pořadatelé vyhlašují také Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku. Udílena bude za nejzajímavější či nejpřínosnější publicistický počin za uplynulý rok pro autora nebo autorku do 27 let. Publicistické práce mohou mít podobu textů, podcastů či jiných audiovizuálních forem. Uzávěrka prvního ročníku přihlášek je 31. prosince 2020. ČTK o tom za organizátory dnes informoval Zdeněk Neusar.

Nové ocenění, jehož cílem je podpořit tuzemskou hudební publicistiku, doplní stávající kategorie Deska roku, Objev roku a Počin roku.

„Jelikož porotu Vinyly tvoří aktivní publicisté, považujeme za důležité vyzdvihnout i jejich práci a zároveň ukázat, co se rozumí kvalitní hudební novinařinou. Aby tato cena neputovala z ruky do ruky mezi hrstkou ostřílených matadorů, primárně ocenění cílíme na mladší autory, které také chceme pro tuto práci motivovat. V jiných uměleckých oborech je obdobné ocenění běžné, například Cena Věry Jirousové ve výtvarném umění,“ uvedl jeden z koordinátorů cen Tomáš Grombíř.

Cena dostala jméno na počest jedné z výrazných postav tuzemské žurnalistiky Jany „Apačky“ Grygarové, která začínala na online platformě Freemusic. Do širšího povědomí se dostala díky psaní pro Lidové noviny a ve svých sedmadvaceti letech stála u zrodu hudebního magazínu Full Moon, jehož byla také první šéfredaktorkou. Zemřela na následky zranění po pádu do ledovcové trhliny při sestupu z vyhaslé sopky Kazbek v roce 2015 ve věku 32 let.

„Ocenění vnímáme především jako reflexi oboru hudební publicistiky, která tu není od toho, aby nám radila, co se nám má či nemá líbit. Jsme přesvědčení, že je vhodné jednou za rok ukázat na texty, které se nějakým způsobem vymykají a pomáhají nám skrze hudbu chápat, co se děje s námi nebo se společností,“ doplnil za organizátory cen Pavel Uretšlégr.

Vítěz bude vyhlášen během slavnostního večera cen Vinyla 24. února 2021. Na rozdíl od dosavadních kategorií, kde výběr bez přihlašování umělců provádí odborná porota, musí sami autoři nebo jejich redakce díla aspirující na ocenění pro mladé hudební novináře nebo novinářky přihlásit. Více informací se nachází na www.vinyla.cz.

Vítězem hudebních cen publicistů Vinyla za loňský rok v kategorii Deska roku se stala dvojice B4 za album Plastová okna. Objevem roku je Margo, projekt zpěvačky a producentky Anety Martínkové, a počinem roku jsou aktivity klubu Punctum.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované