Hlavní obsah

Vítkovský stavební úřad nařídil otevření obory Jelenice na Opavsku

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

12. 10. 2021 14:19

Stavební úřad ve Vítkově nařídil odstranění branky, která brání volnému průchodu oborou Jelenice na Opavsku. Její vlastník společnost Opavská lesní se ale proti rozhodnutí odvolala, obora tak zůstává uzavřená.

Článek

O tom, že má firma zpřístupnit oboru veřejnosti a umožnit průchod turistů i cyklistů po vyhledávané stezce, rozhodl před časem i Krajský soud v Ostravě.

„Stavební úřad zahájil řízení o odstranění stavby. Konkrétně brány, která nyní znemožňuje průchod oborou. Úřad nařídil odstranění stavby. Firma se proti tomuto rozhodnutí odvolala,“ řekl starosta Vítkova Pavel Smolka a dodal, že spor nyní řeší moravskoslezský krajský úřad. Ten má několik možností, jak rozhodnout. Může rozhodnutí vítkovského úřadu potvrdit, nebo ho zamítnout z formálních či právních důvodů.

Spor o průchod oborou vedou zástupci z Vítkova, Hradce nad Moravicí a Březové od loňského jara. Opavská lesní tehdy oboru uzavřela na základě rozhodnutí vítkovského stavebního úřadu. Krajský soud ale později rozhodnutí zrušil a obora má být podle něj veřejnosti přístupná. Podle Smolky momentálně neexistuje právní důvod pro její uzavření. „Firma si sice podala proti rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě stížnost a zároveň i žádost o odklad vykonatelnosti rozhodnutí ostravského soudu. O stížnosti ještě Nejvyšší správní soud nerozhodl, odklad ale zamítl. Obora už dávno měla být přístupná,“ uvedl Smolka.

Oborou vede frekventovaná trasa hojně využívaná cyklisty a turisty. Firma pořádající komerční lovy usiluje o uzavření obory kvůli údajnému rušení zvěře. Opavská lesní podle obchodního ředitele Tomáše Bittnera argumentuje především tím, že oborou oficiálně nevede turistická trasa ani cyklostezka. S tím Smolka souhlasí. Podle něj byla trasa z iniciativy firmy před lety přeložena na opačný břeh řeky, kde je ale mnohem horší terén, a pro rodiny s dětmi je místy neschůdná a nesjízdná.

Obora Jelenice byla vybudována na místech původní panské obory, která byla zrušena v roce 1898. Oboru začala firma stavět na pozemcích pronajatých od Lesů ČR a zkolaudovala ji v roce 2001, od roku 2018 pozemky Opavská lesní vlastní.

Reklama

Související témata:

Doporučované