Hlavní obsah

Řecké ostrovy sužují horka a požáry. Teploty jsou nejvyšší za 30 let

Foto: Profimedia.cz

Řecko zasáhly vlny veder, v některých částech země může rtuť teploměru vystoupat až na 45 stupňů.

Reklama

2. 8. 2021 22:04

Řecko zasáhly nejhorší vlny veder za více než třicet let, řekl v pondělí premiér Kyriakos Mitsotakis. Teploty v některých regionech dosahují až 45 stupňů Celsia. Zemi navíc trápí rozsáhlé požáry.

Článek

„Čelíme nejhorší vlně veder od roku 1987, která způsobuje zátěž elektrické sítě,“ řekl Mitsotakis po setkání s představiteli řeckého distributora elektřiny, společnosti Admie. Podle meteorologů vlna veder dosáhne vrcholu počátkem tohoto týdne.

Vedra v zemi z července 1987, na která se premiér odvolával, zabila více než 1 000 lidí. Mitsotakis dodal, že úřady „dělají vše, co je v jejich silách, aby situaci vyřešily“, a vyzval Řeky, aby „omezili svou spotřebu zejména v brzkém odpoledni a v noci“, informuje server Euronews.

Předpovědi meteorologů ale příliš optimismu místním obyvatelům nenabízejí. Průměrné teploty na začátku tohoto týdne se na řeckých ostrovech mají pohybovat od 40 do 42 stupňů, na pevnině pak budou ještě o stupeň vyšší. Nejhorší situaci úřady očekávají na Peloponésu a v Thesálii, kde mají teploty vystoupat až na 45 stupňů Celsia.

Podle meteorologů nepříznivé podmínky, které usnadňují vznik lesních požárů, potrvají celý týden. K vysokým teplotám se přidává také silný horký vítr, který napomáhá rychlému šíření ohně.

Už od minulého týdne se pak Řecko potýká s rozsáhlými požáry. „V červenci jsme zaznamenali 1 584 požárů proti 953 v roce 2019,“ řekl náměstek ministra pro civilní ochranu Nikos Hardalias v televizi Star TV. „Už nemluvíme o změně klimatu, ale o klimatické hrozbě,“ řekl mimo jiné Hardalias.

Podobně se Hardalias vyjádřil i v jiných médiích. „Jsme ve fázi absolutní klimatické deregulace,“ řekl například ve veřejnoprávní televizi ERT. „Za posledních 48 hodin jsme v Řecku zaznamenali 116 požárů,“ dodal Hardalias.

Například poblíž města Patras, které leží asi 200 kilometrů západně od Atén, zničil sobotní požár více než tři tisíce hektarů borovicových lesů a olivových hájů. Požár se ani v pondělí nepodařilo dostat pod kontrolu, informuje stanice France 24. Hasiči museli v oblasti evakuovat několik vesnic.

Oblastí, kde už se oheň daří dostat pod kontrolu, je oblíbený turistický cíl, ostrov Rhodos. Na ostrov během posledních 24 hodin přicestovaly posily z pevninského Řecka a Kréty. Podle stanice France 24 v pondělí ráno byla na Rhodos vyslána více než stovka hasičů, které doprovodilo asi dvacet vozidel, tři letadla a šest vrtulníků. V průběhu dne mělo z Atén dorazit další několik desítek hasičů a čtrnáct vozidel.

Podle guvernéra jihoegejského regionu, pod který Rhodos spadá, Jorga Chatzimarkakise je aktuální situace výrazně lepší než v neděli večer. „První cíl, a sice ochránit lidské životy, byl dosažen,“ uvedl guvernér. Technikům se také podařilo napravit většinu výpadků elektrického proudu na ostrově.

Ještě horší situace je v Turecku, kde si požáry vyžádaly už i první oběti. Na pomoc Turecku vyšlou letadla na hašení lesních požárů Španělsko a Chorvatsko, uvedla dnes agentura EFE. Evropská komise upřesnila, že Turecko aktivovalo pomoc v rámci mechanismu civilní ochrany. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan čelí kritice, že jeho země, ačkoliv ji v létě pravidelně sužují lesní požáry, nemá vlastní hasicí letadla a spoléhá na pomoc unijních zemí – Ruska, Ukrajiny či Ázerbájdžánu.

Podle ministra zemědělství Bekira Pakdemirliho je pod kontrolou či uhašeno 117 požárů ze 125, jež vznikly minulý týden. Sedm z osmi aktivních požárů se nachází na jihu země. Hasiči stále bojují se živlem například u známého turistického letoviska Marmaris.

Turecko je také jedinou zemí, kde si ohně minulý týden vyžádaly oběti na životech. V požárech, které zasáhly jihoturecké provincie Antalya a Mugla, zemřelo osm lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované