Hlavní obsah

Babišův plán: Dát Motoristům čas, aby mohli s Turkem vycouvat

3:41
3:41

Chcete-li článek poslouchat, přihlaste se

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Filip Turek dorazil na jednání s Andrejem Babišem. Usedne v čele diplomacie?

Andrej Babiš ví, že nově zvolený poslanec Filip Turek, jenž přitahuje jeden průšvih za druhým, nemůže být novým ministrem zahraničí. Lídr ANO chce dát Motoristům čas a prostor, jak z nápadu vycouvat.

Článek

Andrej Babiš, který toužil po rychlém sestavení vlády a okamžitém převzetí moci, je naštvaný na Motoristy. Aféra jejich poslance Filipa Turka s údajnými rasistickými a nenávistnými výroky jen brzdí jeho záměr.

Veřejně o tom nikdo nechce mluvit, neboť Babiš všem ostatním zakázal informovat média o vyjednání o nové vládě.

„Šéf určitě nechce mít svou vládu hned od začátku postavenou na tak velkých kontroverzích a bude se snažit najít jiné možnosti,“ řekl Seznam Zprávám před schůzkou Babiše s šéfem Motoristů Petrem Macinkou a Filipem Turkem vysoce postavený politik ANO.

Jaké jsou možnosti? V hnutí si myslí, že Babiš nakopne vyjednávání dopředu. „Prostě teď začneme jednat o programu bez personálií a tím dáme Motoristům čas to vyřešit. Přesněji řečeno - získají nějaký čas, aby je veřejné mínění donutilo vycouvat,“ říká další zdroj.

„A pak by došlo k výměně resortů - Motoristům bychom dali Ministerstvo zdravotnictví pro Borise Šťastného. A na zahraničí by se jistě rád posunul Adam Vojtěch,“ prozrazuje další politik ANO.

Už před pondělní schůzkou s šéfem ANO společně celé nedělní odpoledne seděli lídři Motoristů. Předseda strany Petra Macinka a pražský šéf Boris Šťastný dlouho diskutovali s kolegou Filipem Turkem. Ujišťovali se, jestli opravdu nepsal nenávistné a rasistické statusy na svůj facebook, aby za ním dál mohli stát coby kandidátem na ministra zahraničí.

Turek jim opakoval, že sice v minulosti na sociální sítě napsal řadu „blbostí“, ale pravost Deníkem N zmiňovaných rasistických komentářů zpochybňuje. Smazané posty mají obsahovat i útoky na menšiny i odkazy na nacismus. Turek podle deníku označil mimo jiné popálení romské dívky při žhářském útoku za polehčující okolnost.

„Nevím,“ odpověděl Turek před začátkem jednání s Andrejem Babišem na dotaz, zda stále míří na resort zahraničí. Dodal také, že se obhajoval už dříve a stejně tak se pokusí obhájit i před šéfem ANO.

Prezident už naznačuje, že to Turkovi nemusí projít

Čestný prezident Motoristů se od svých údajných vyjádření distancoval. Označil je za „zjevné manipulace“. Důkazy podle něj neexistují. Motoristé se také rozhodli podat trestní oznámení na Deník N a na autory článku o kontroverzních výrocích. Deník si za článkem stojí a věří, že policie prošetří všechny okolnosti.

Šéf ANO informace okolo Turka označil za závažné. „Musíme celou věc probrat a zvážit i další kroky,“ uvedl v sobotu Babiš. Předseda Motoristů Macinka se poté v neděli vyjádřil v tom směru, že za Turkem stojí a trvá na jeho dosazení na Ministerstvo zahraničí. Prohlásil, že nehledá za Turka náhradního kandidáta do vlády.

Do situace kolem Turka se již zapojil i prezident Petr Pavel, který v pondělí v České televizi uvedl, že v případě, že by se potvrdily informace o nenávistných příspěvcích na sociálních sítích, byl by to zásadní problém. Naznačil tak, že by to mohlo být komplikací při jmenování Turka do vlády. Chce ale počkat, co vypadne z dnešní schůzky Babiše s Motoristy.

Turkovo jméno ale údajně narazilo na Hradě už před zveřejněním příspěvků. Podle informací Seznam Zpráv neměl vadit ani tak Turek sám, jako jeho plánovaný poradce Jan Zahradil.

Parlamentní volby 2025

Výsledky voleb s 34,51 % hlasů ovládlo hnutí ANO, za nimi SPOLU (23,36 %) a STAN (11,23 %). Volební účast byla 68,95 %. Živě jsme sledovali povolební vyjednávání, oba volební dny a sčítání komentoval náš volební štáb. Zkuste si sestavit vládu a zjistěte, co bude po volbách.

Doporučované