Hlavní obsah

Janeček se kvůli prezidentským volbám obrátil na Ústavní soud

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Podnikatel Karel Janeček.

Reklama

21. 12. 2022 12:55

Karel Janeček se obrátil na Ústavní soud (ÚS) kvůli tomu, že ho Ministerstvo vnitra nezaregistrovalo jako kandidáta pro lednovou volbu prezidenta. Vnitro mu neuznalo část podpisů. Podání stížnosti oznámil Janeček na twitteru.

Článek

„Pro spravedlivost a všechny občany České republiky,“ napsal Janeček. Podle dřívějšího vyjádření si je jistý tím, že nasbíral více než 50 000 podpisů pro svou kandidaturu na prezidenta. Významná část z nich nebyla uznána na základě špatných pravidel, uvedl.

Nejvyšší správní soud (NSS) minulý týden v úterý oznámil, že zrušil dvě rozhodnutí Ministerstva vnitra, které původně neregistrovalo Karla Diviše kvůli nedostatku podpisů občanů, a naopak Denisu Rohanovou, podpořenou členy bývalé Poslanecké sněmovny, do voleb pustilo. V obou případech vnitro podle soudu chybovalo.

Janečkův podnět ale soud zamítl. Sice uznal několik stovek podpisů, které vnitro původně nezapočítalo, ani tak se ale Janeček nedostal přes požadovanou hranici 50 000 občanských podpisů.

Na soud se plánuje obrátit také Rohanová. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský minulý týden ČTK řekl, že soud udělá vše pro to, aby o případných stížnostech nezaregistrovaných kandidátů na prezidenta rozhodl včas, tedy ještě před lednovými volbami, i když není vázán žádnými lhůtami.

„Učiníme vše pro to, aby se mohlo konat jak první, tak posléze druhé kolo prezidentské volby v řádném termínu,“ řekl Rychetský. První kolo prezidentských voleb se bude konat 13. a 14. ledna příštího roku.

U Rohanové problém spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny, a to ještě v roce 2021, před vyhlášením nadcházejících prezidentských voleb. Končící poslanci či senátoři podle NSS nemohou takto „natáhnout“ svůj politický vliv daleko za konec mandátu.

Reklama

Doporučované