Hlavní obsah

Vrchol Jestřebích hor Žaltman má novou rozhlednu

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

25. 9. 2020 0:14

Nejvyšší hora Jestřebích hor Žaltman má na vrcholu ve výšce 740 metrů nad mořem novou rozhlednu. Vybudovala ji obec Malé Svatoňovice za pomoci veřejné sbírky.

Článek

Dnešní slavnostní otevření rozhledny se konalo ve stejný den jako před 53 lety otevření původní vyhlídky. Z vyhlídkové plošiny, která je 23 metrů nad zemí, je panoramatický výhled na Krkonoše, Adršpašsko-teplické skály, Orlické hory, Králický Sněžník či Podkrkonoší.

Rozhledna s ocelovou konstrukcí a točitým středovým schodištěm stála 3,6 milionu korun. V roce 2017 vyhlášená sbírka přispěla do rozpočtu projektu více než dvěma miliony. Za darované peníze si lidé či firmy mohli symbolicky koupit jednotlivé schody rozhledny. „Prodalo se všech 122 schodů. Jeden schod stál jednotlivce 5.000 korun, firmu 10.000 korun. Na schodech mají dárci štítek,“ řekl ČTK svatoňovický starosta Vladimír Provazník. Královéhradecký kraj poskytl na stavbu půl milionu korun.

Vyhlídková plošina nové rozhledny je o 12 metrů výše, než byla u původní rozhledny. Konstrukci, která ctí tvar a podobu minulé rozhledny, dopravil na vrchol na konci srpna vrtulník. Poté ji stavbaři na místě zkompletovali.

Původní rozhlednu postavili svépomocí členové tehdejšího TJ Baník Malé Svatoňovice. Rozhledna byla z ocelových trubek a se středovým schodištěm. Obec rozhlednu loni odstranila z několika důvodů. Nebylo z ní kvůli stromům, které ji přerostly, vidět a ani její technický stav už neodpovídal předpisům.

V Jestřebích horách je od roku 2014 další rozhledna na Markoušovickém hřebeni ve výšce 708 metrů nad mořem. Je vysoká 22 metrů a nechal ji postavit státní podnik Lesy České republiky. Od Žaltmana je vzdálená asi čtyři kilometry.

Reklama

Doporučované